Tag Archives: Sokol Paja

Kryetari i Komunës së Istogut z.Ilir Ferati vizitoi Vatrën

Sokol Paja New York, 28 Shkurt 2024 – Kryetari i Komunës së Istogut z.Ilir Ferati vizitoi Federatën Pan-Shqiptare të Amerikës Vatra. Z.Ferati shoqërohej nga z.Ali Nimanaj nënkryetar i Komunës së Istogut, z.Kushtrim Buleshkaj, drejtor i inspektoriatit dhe z.Shpetim Qorraj aktivist i komunitetit shqiptar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Delegacioni nga Kosova u prit nga sekretari i Vatrës Dr.Pashko Camaj …

Read More »

“Sherbestari i Shqipërisë” dhe kontributi i shtypit politik të mërgatës së Amerikës në çështjen kombëtare

Sokol Paja Nën moton “Shqipëria e shqiptarëve” revista “Sherbestari i Shqipërisë” organ i rinisë së “Ballit Kombëtar”, botuar në Detroit në vitin 1960, me 34 faqe, përbën një kontribut të fuqishëm dhe të pazëvendësueshëm në çështjen kombëtare. Në vitin e 6-të të botimit, në numrin 11-12 që po ia paraqesim publikut, shkrimin kryesor redaksional nën autorësinë e N.Tchami e zë …

Read More »

Shqiptarët e Bostonit festuan 16 vjetorin e pavarësisë së Kosovës!

Flamur VEZAJ VATRA Boston pas shumë vitesh bëri të mundur ngritjen e Flamurit të Kosovës në sheshin e Bashkisë së Bostonit! Në prani të shumë shqiptarëve nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi, Presheva, Medvegja e Bujanovci dhe nën tingujt e himnit të flamurit, shumë fëmijë tërhoqën litarin e ngritjes së Flamurit të Kosovës krah atij amerikan, flamur …

Read More »

16 vjetori i pavarësisë, Konsullata e Përgjithshme e Kosovës organizoi pritje festive me shqiptarët në New York

Sokol Paja New York, 15 Shkurt 2024- Për nder të 16 vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës, Konsullata e Përgjithshme në New York organizoi një pritje festive madhështore me Shqiptarët e Amerikës në New York. Veprimtarë të çështjes kombëtare, diplomatë, aktivistë, artistë, media shqiptare, organiza, shoqata, patriotë të shquar, veprimtarë të dalluar, biznesmenë, profesorë e personalitete të larta shqiptare …

Read More »

“Bisedim i hapur me të rinjtë shqiptarë” drejtuar nga Emina Çunmulaj Nazarian dhe Mark Gjonaj

Mary Camaj Foto: Eleni Mazija Më 12 shkurt 2024, studentë dhe profesionistë të rinj shqiptarë nga New York, New Jersey, dhe Connecticut u mblodhën në Bronx për të diskutuar çështje që ata besojnë se janë të rëndësishme për komunitetin dhe të dobishme për zhvillimin e organizatave rinore shqiptare. Biseda u drejtua nga znj. Emina Çunmulaj Nazarian, filantropiste, aktiviste, modele, anëtare …

Read More »

Kryetari i Vatrës z.Elmi Berisha u takua me kryetarin e Prishtinës z.Përparim Rama dhe kryepolicin e Kosovës Kolonel Gazmend Hoxha

Kryetari i Federatës Pan-Shqiptare të Amerikës Vatra z.Elmi Berisha u takua në Prishtinë me kryetarin e Komunës së Prishtinës z.Përparim Rama dhe kryepolicin e Kosovës Kolonel Gazmend Hoxha. Z.Berisha në emër vatranëve dhe shqiptaro-amerikanëve përgëzoi punën e shkëlqyer të forcave të sigurisë së Kosovës në ruajtjen e rendit, sigurisë, stabilitetit rritjes së kapaciteteve menaxhuese dhe përballimin me sukses të sfidave …

Read More »

SHKOLLA SHQIPE NË BOLONJA, RUAJTJA E GJUHËS DHE IDENTITETIT KOMBËTAR NË MËRGATËN SHQIPTARE TË ITALISË

Aurela Poti (Koldashi), mësuese e shkollës shqipe në Bolonja të Italisë, rrëfen ekskluzivisht për gazetën “Dielli”, Organ i Federatës Pan-Shqiptare të Amerikës VATRA, New York, ruajtjen e identitetit kombëtar, historisë, gjuhës, kulturës dhe traditës shqiptare në Bolonja, Itali, nëpërmjet mësimit të gjuhës e kulturës shqipe dhe aktiviteteve patriotiko-kulturore. Me mësuesen Aurela Poti (Koldashi), bisedoi Editori i “Diellit” Sokol Paja. SHKOLLA …

Read More »

VATRA TELEGRAM URIMI PËR 16 VJETORIN E PAVARËSISË SË KOSOVËS

Me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës, në emër të Federatës Pan-Shqiptare të Amerikës “VATRA”, uroj qytetarët e Kosovës e çdo shqiptar kudo në botë: Gëzuar Pavarësinë Kosovë. Qofsh e përjetshme, faqebardhë, e lavdishme, historike, krenare dhe legjendare. Pavarësia e Kosovës, pas shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, është ngjarja e dytë më e rëndësishme në historinë …

Read More »

GAZETA “DIELLI”, GËZUAR DITËLINDJEN E 115-TË

Sokol Paja “Dielli” i Vatrës, “Dielli” i shqiptarëve të Amerikës, “Dielli” i Rilindjes Kombëtare, “Dielli” i botës shqiptare, “Dielli” i mërgatës përtej Atlantikut, “Dielli” i kombit shqiptar sot feston ditëlindjen e 115-të. Që prej 15 Shkurtit 1909, Gazeta “Dielli” – “Nderi i Kombit” është gazeta më e vjetër në botën shqiptare, regjistri, arkiva, historia, krenaria, identiteti, lavdia dhe vazhdimësia e …

Read More »
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com