Kujtese

Luigj Gurakuqi, ma shquari i djalërisë shkodrane, i epërmi shëmbëllim i kombtarizmës, qytetarisë, dijes dhe përkushtimit

Nga Albert Vataj I pashoq ishte ai në vlerat e nalta të qytetarisë dhe dijes, kombtarizmës dhe përkushtimit. “Shqiptar i vlefshëm” do të mëtonte kësisoj At Gjergj Fishta. “Pionier i qytetërimit” ishte përcaktimi i klerikut, politikanit dhe veprimtarit të letrave, Fan Noli. Padër Anton Harapi për Gurakuqin do të shtonte: “mishnoi, madhnoi, përjetoi urtinë, besë e burrni shqiptare, simbol i …

Read More »

1931 / ÇFARË PËRMBANTE TRAKTATI I MIQËSISË DHE TREGTISË MIDIS JAPONISË DHE SHQIPËRISË, I FIRMOSUR NGA ALI ASLLANI NË ATHINË ?

Ali Asllani (1884 – 1966) Nga Aurenc Bebja**, Francë – 1 Mars 2024 Në faqet n°668 – 669 të veprës “Nouveau recueil général de traités et autres actes relatifs aux rapports de droit international”, botuar në vitin 1931, gjejmë traktatin e miqësisë dhe tregtisë midis Japonisë dhe Shqipërisë, të firmosur asokohe nga Ali Asllani në Athinë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet …

Read More »

MEHMET KONICA, VEPRIMTAR POLITIK E DIPLOMATIK, DELEGAT I VATRËS NË ARENËN NDËRKOMBËTARE

Dr. Paulin Marku Mehmet Konica lindi në Konicë, kaza e Vilajetit të Janinës në vitin 1881. Ai njihet për veprimtarinë politike e diplomatike dhe konsiderohet një njohës i mirë i diplomacisë ndërkombëtare për shkak të formimit universitar dhe të përvojës së angazhimit nëpër vende të ndryshme. Po ashtu, mbajti edhe postin e kryediplomatit, ministër i Punëve të Jashtme të Shqipërisë. …

Read More »

2 MARS 1444/ Atëmotin e besëlidhjes së kryezotëve të Arbrit, fjala e Skënderbeut në Kuvendin e Lezhës, sipas Marin Barletit

SOT 580 VITE NGA BESËLIDHJA E LEZHËS Nga Albert Vataj Asokohen kur u beslidhën dalzotët, atëmot kur mori udhë kuvendi i kryezotëve dhe princërve të Arbrit. Më 2 mars të viti 1444 çeli punimet ai tubim gjithëarmbnor. S’andejmi përfaqësues të zotërimeve erdhën për t’u lidhur në besë. Një e nesërme e përgjakshme dhe robërie do të behte stuhishëm në vortar …

Read More »

Përvjetori i 16-të të Pavarësisë së Kosovës u kremtua edhe në kryeqytetin polak

Polonia e njohu shpejt pavarësinë e Kosovës, tashmë në vitin 2008, por vetëm që nga ky vit, ky shtet më i ri evropian ka Shefin e Misionit të Konsullatës së Përgjithshme të Republikës së Kosovës në Varshavë. Ai është Drilon S. Gashi. Anëtarët e shoqatës sonë, të cilët organizojnë takime për përvjetorin e Pavarësisë së Kosovës që nga viti 2012, …

Read More »

Shoqëria e të Shtypurit Shkronja Shqip e Stambollit dhe roli i saj në lëvizjen kombëtare shqiptare

Dr. Nikollë Loka Perandoria Osmane nuk i lejoi shkollat në gjuhën shqipe edhe pas dekretit perandorak (Hatt-i-Humayun, 1856), kur me ligj, të gjithë popujt e Perandorisë kishin trajtim të barabartë në arsim. Portës së Lartë dhe Patrikanës së Stambollit iu interesonte t’i mbante shqiptarët të përçarë fetarisht (Skëndi, 2000: 26-27). Perandoria Osmane nuk i lejoi shkollat në gjuhën shqipe edhe …

Read More »

Jeronim De Rada, poeti i kumbimeve profetike, shqipkumtuesi i zëshëm i vlerave evropiane

Nga Albert Vataj Jeronim De Rada do të ndërmendet në detyresën e gjeneratave si një personalitet që tejkaloi çdo përkufizim. Ai diti dhe mundi të jepej me mish dhe me shpirt të epërmeve virtyte, të shenjtave obligime. Gjithçka përmbledhtazi përbën aktin e tij si kontributor i atdhetarizmë është thelbësisht misioni i një shenjtori. Edhe pse ai nuk ishte i shuguruar …

Read More »

22 të pushkatuar për Ambasadën sovjetike/ Odisea e doktorit mallakastriot që u dënua me 20 vite burg dhe s’doli gjallë

Nga Eduart Aranitasi Dr. Qemal Mustafa Araniti, nga Aranitasi i Mallakastrës qe me “fat”. Me “fat: mbasi u shpëtoi plumbave të mizorisë, por jo vdekjes… Ai u arrestua me disa intelektualë të tjeë dhe u akuzua krahas tyre për bashkëpunim e dijeni në vendosjen e bombës në ambasadën më të rëndësishme të kampit komunist. Incidenti në ambasadën Sovjetike në Tiranë …

Read More »

Hebre Josef Kantoz meriton të nderohet

(Luftëtari hebre që mori pjesë në Luftën e Vlorës 1920) Prof. Asoc. Dr. Bernard Zotaj Komuniteti hebre në Vlorë dhe rinia e Jozefit Në Shqipëri, në çerekshekullin e parë të shek. XIX, pas luftërave të vazhdueshme të përndjekjes dhe të shfarrosjes nga spanjollët, u vendos një komunitet i vogël hebre, ku pjesa më e madhe e tyre u vendos në …

Read More »

Lavdi martirëve të 26 shkurtit 1951

Bujar Leskaj 73 vite më parë, në 19 shkurt 1951 në ambasadën sovjetike u hodh një sasi dinamiti, e cila shërbeu si pretekst nga Enver Hoxha dhe PKSH për të dënuar, vrarë e pushkatuar shumë intelektualë të spikatur shqiptarë. Ajo çka pasoi, e njohur si masakra e mesnatës së 26 shkurtit 1951 në Tiranë, është ngjarja më tipike e krimeve …

Read More »
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com