Fotogaleri

THEMELOHET DEGA MË E RE E VATRËS “VATRA NORTH JERSEY”

New York, 2 Mars 2024 – Federatës Pan-Shqiptare të Amerikës “Vatra” i shtohet dega më e re: “Vatra North Jersey” e themeluar nga patrioti mallakastriot Eduard Aranitasi. Zyrtarizimi i degës u bë në Selinë Qendrore të Vatrës pasi u nënshkrua marrëveshja e funksionimit mes kryetarit z.Aranitasi dhe z.Berisha. Dega e re e Vatrës përbën një përpjekje patriotike për shqiptarizmën dhe …

Read More »

Në UBT u zhvillua Konferenca e Ekosistemit Inovativ (Under the Jim Xhema Highland), kryetari i Vatrës z.Elmi Berisha fjalë rasti.

UBT Në një ceremoni solemne, në Qytetin e Mençur të UBT-së, në Lipjan, u zhvillua Konferenca e Ekosistemit Inovativ (Under the Jim Xhema Highland), e cila mblodhi shqiptarë nga Amerika, arbëreshë të Italisë, studiues nga Austria, profesorë Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, si dhe profesorë dhe studentë të UBT-së. Në këtë ngjarje morën pjesë: Rektori i UBT-së, Prof. Dr. Edmond …

Read More »

Shqiptarët e Bostonit festuan 16 vjetorin e pavarësisë së Kosovës!

Flamur VEZAJ VATRA Boston pas shumë vitesh bëri të mundur ngritjen e Flamurit të Kosovës në sheshin e Bashkisë së Bostonit! Në prani të shumë shqiptarëve nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi, Presheva, Medvegja e Bujanovci dhe nën tingujt e himnit të flamurit, shumë fëmijë tërhoqën litarin e ngritjes së Flamurit të Kosovës krah atij amerikan, flamur …

Read More »

Në Philadelphia valon flamuri i Republikës së Kosovës

Shqiptarët në Philadelphia organizuan ceremoninë e ngritjes solemne të flamurit të Kosovës në bashki. Nga dr. Sadik Elshani Fotot: Eva Dori, gazetare Pas shpalljes së pavarësisë së shqipërisë më 28 nëntor 1912, shpallja e pavarësisë së Kosovës është ngjarja më e rëndësishme në historinë e popullit tonë. Më 1912 shqiptarët fituan një shtet të cunguar, më shumë se gjysma e …

Read More »

Shkolla shqipe “Arbëria”, gjuha dhe identiteti kombëtar i shqiptarëve në Luksemburg

Benarda Agolli Thanasi mësuese në shkollën shqipe “Arbëria” në Luksemburg, rrëfen ekskluzivisht për gazetën “Dielli”, Organ i Federatës Pan-Shqiptare të Amerikës VATRA, New York, ruajtjen e identitetit kombëtar, historisë, gjuhës, kulturës dhe traditës shqiptare në Luksemburg, nëpërmjet mësimit të gjuhës, kulturës shqipe dhe historisë kombëtare. Me mësuesen Benarda Agolli Thanasi bisedoi Editori i “Diellit” Sokol Paja. HISTORIKU I SHKOLLËS SHQIPE …

Read More »

Federata Pan-Shqiptare e Amerikës “Vatra”, nderoi shqiptarin e madh, ish-Presidentin e Kosovës z.Behgjet Pacolli

Sokol Paja New York, 21 Shtator 2023 – Federata Pan-Shqiptare e Amerikës VATRA nderoi shqiptarin e madh,  ish-Presidentin e Republikës së Kosovës z.Behgjet Pacolli me mirënjohje për kontributin të jashtëzakonshëm për kombin shqiptar e shtetin e Kosovës. Në një ceremoni zyrtare të zhvilluar në Selinë Qëndrore të Vatrës, në hapje të takimit të ngrohtë e vëllazëror, kryetari i Vatrës z.Elmi …

Read More »

Shqipëria në krye të Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Dr. Bledar Kurti Sot Shqipëria është Presidente e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Kjo ngjarje e rëndësishme për kombin tonë meriton vëmendje, dhe duhet të shërbejë si një moment krenarie, e duhet të na nxisë të kthejmë kokën pas e të kujtojmë përpjekjet e mëdha, të vështira e të mundimshme të vendit tonë për t’u integruar …

Read More »

“Dielli” me shqiptarët në Australi, grupi folklorik “Nanë Tereza”, trashëgimi kulturore shqiptare në Adelaide të Australisë

HISTORIKU I KRIJIMIT TË GRUPIT FOLKLORIK “NANË TEREZA” Krijimi i grupit Folklorik “Nanë Tereza” ka rigjallëruar jetën kulturore e artistike të shqiptarëve në Adelaide, Australi. Ky krup artistiko-kulturor ka ardhur pas krijimit të shoqatës patriotike “Nanë Tereza” në vitin 2015. Ideja për themelimit e grupit artistik ka lindur kur ne si komunitet bëheshim bashkë për të festuar festat kombëtare shqiptare …

Read More »
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com