22 të pushkatuar për Ambasadën sovjetike/ Odisea e doktorit mallakastriot që u dënua me 20 vite burg dhe s’doli gjallë

Nga Eduart Aranitasi

Dr. Qemal Mustafa Araniti, nga Aranitasi i Mallakastrës qe me “fat”.

Me “fat: mbasi u shpëtoi plumbave të mizorisë, por jo vdekjes…

Ai u arrestua me disa intelektualë të tjeë dhe u akuzua krahas tyre për bashkëpunim e dijeni në vendosjen e bombës në ambasadën më të rëndësishme të kampit komunist. Incidenti në ambasadën Sovjetike në Tiranë bëri që 26 shkurti të lahej me gjak elitar e të shihte nën hekura qindra të tjerë.

Mbi të gjitha, vendimi politik ishte i qartë, gjak dhe terror mbi këdo që s’ishte dashamir i regjimit komunist.

Qemal Araniti lindi në Aranitas të Mallakastrës më 12 Janar 1917. Shkollën fillore e kreu në vendlindjen e tij, në Aranitas dhe shkollën e mesme në Tiranë . Qemal Araniti studimet e larta i kreu në Vienë të Austrisë dhe me mbarimin e universitetit kthehet në Shqipëri bashkë me të dashurën e tij austriake.

Në Tiranë bën dasmën dhe nisën jetën me plot ëndërra.

Në vitin 1945, me ardhjen në pushtet të Enver Hoxhës, Qemal Araniti u arrestua me akuzën “armik i popullit” dhe u dënua me 10 vjet burg.

Në të njëjtën kohë u burgos dhe vëllai i tij Mit’hat Araniti, jurist, publicist, shkrimtar dhe përkthyes i njohur. Kujtojmë se, ata ishin djemtë e ish-Ministrit të Luftë në Mbretërinë Shqiptare, Mustafa Aranitasi.

Gjeneral Mustafa Aranitasi u internua bashk me gra e femijë.

Qemal Araniti mbasi mbaroj dënimin e parë, do ta gëzonte shumë pak lirinë sepse do të dënohej përsëri me akuzën e vënies së bombës në ambasadën e Bashkimit Sovjetik.

Arrestohet më 26 shkurt 1951 dhe dënohet me 20 vjet heqje lirie.

Vdes në burg nga turturat pa mundur të mbaroj dënimin.

E tmerrshme ishte vdekja e të birit, Skënder Araniti 17-vjeçar, i cili gjeti vdekjen në bankat e shkollës.

Vdekje e tij ka mbetur misterioze, por dihet se djaloshi adoleshent u vu nën etiketim e fyerje të orientuara nga bashkënxënësit e klasës dhe shkollës si biri i një armiku.

Gruaja e Qemal Aranitit e kaloj jetën e përbuzur dhe në mjerim bashkë me vajzën e vetme që i mbeti gjallë nga temerri komunist.

Austriakja, Zonja e nderuar Araniti, ndërroi jetë në Durrës, në fund të viteve 1980.

Check Also

Ambasada e Republikës së Kosovës në Itali festoi 16 vjetorin e Pavarësisë në sallonet e Pallatit Brancaccio në Romë

Ambasada e Republikës së Kosovës në Itali festoi 16 vjetorin e Pavarësisë në sallonet e …

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com