Tag Archives: Shqiperia

Vatra Chicago mori pjesë në festimet për pavarësinë e Kosovës

Vatra Chicago mori pjesë në festimet për pavarësinë e Kosovës. Në çdo aktivitet kombëtar e komunitar, Vatra Chicago është e pranishme dhe prezantohet denjësisht. Një ekip i shkëlqyer patriotësh që promovon vlerat më të mira të komunitetit shqiptar në Chicago. Disa foto mijëra fjalë nga pjesëmarrja e disa anëtarëve të Kryesisë së Vatrës Chicago dhe Kryesisë së Albanian American Women’s …

Read More »

NDIEJ VS NDJEJ

Sevi Lami Agolli Kur një “j” në vend të “i” e ndryshon krejtësisht kuptimin! Pse gabojmë kaq shumë me këto dy folje? Para disa kohësh nisa të lexoja një roman, i cili kishte fituar edhe një çmim të rëndësishëm në vendin tonë. Përveç kënaqësisë estetike dhe artistike që prisja të merrja nga ai roman si fitues i atij çmimi, prisja …

Read More »

Më datë 20 shkurt të vitit 1815, u lind një prej figurave me më tepër epërsi në zhvillimet e Lidhjes së Prizrenit, Sulejman Vokshi

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave Në gjirin e një familjeje gjakovare të spikatur për veprimtari patriotike, u mbrujt i gatitur për t’u flijuar në emër të lirisë së kombit. Qe në vijë të parë të luftës për fitimin e pavarësisë së plotë të mbarë trojeve shqiptare. Themeloi dhe priu, politikisht dhe ushtarakisht, Lidhjen e Prizrenit. Në një hark kohor të …

Read More »

Vatra Tampa festoi 16 vjetorin e pavarësisë së Kosovës

Tasim Ruko Vatranët dhe patriotët shqiptarë në Tampa festuan 16 vjetorin e pavarësisë së Republikës së Kosovës. Një festë madhështore për të gjithë komunitetin shqiptar në nderim të heronjve e dëshmorëve që dhanë jetën për Kosovën e lirë e të pavarur. Shqiptarët festuan këtë datë të shënuar në Restorantin “Asteria Longe” në pronësinë e patriotit shqiptaro – maqedonas Gazment Gega …

Read More »

“VATRA” në Boston mbylli fundjavën kushtuar Pavarësisë së Kosovës

Flamur VEZAJ “VATRA” e Bostonit e mbylli fundjavën duke ia kushtuar 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës me këngë, valle tradicionale dhe poezi. Pas ngritjes së flamurit të Kosovës në sheshin e Bashkisë së Bostonit dhe leximit të dy Proklamatave të firmosura nga Guvernatorja e Shtetit të Massachusetts dhe Kryetarja e Bashkisë së Bostonit që deklaruan 17 Shkurtin 2024 si …

Read More »

Në UBT u zhvillua Konferenca e Ekosistemit Inovativ (Under the Jim Xhema Highland), kryetari i Vatrës z.Elmi Berisha fjalë rasti.

UBT Në një ceremoni solemne, në Qytetin e Mençur të UBT-së, në Lipjan, u zhvillua Konferenca e Ekosistemit Inovativ (Under the Jim Xhema Highland), e cila mblodhi shqiptarë nga Amerika, arbëreshë të Italisë, studiues nga Austria, profesorë Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, si dhe profesorë dhe studentë të UBT-së. Në këtë ngjarje morën pjesë: Rektori i UBT-së, Prof. Dr. Edmond …

Read More »

Shqiptarët e Bostonit festuan 16 vjetorin e pavarësisë së Kosovës!

Flamur VEZAJ VATRA Boston pas shumë vitesh bëri të mundur ngritjen e Flamurit të Kosovës në sheshin e Bashkisë së Bostonit! Në prani të shumë shqiptarëve nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi, Presheva, Medvegja e Bujanovci dhe nën tingujt e himnit të flamurit, shumë fëmijë tërhoqën litarin e ngritjes së Flamurit të Kosovës krah atij amerikan, flamur …

Read More »
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com