Forum

IDETË E MËDHA NË THELB KANË KAUZA MIËRKUPTIMI

Nëse i hedhim një vështrim retrospektivës historike nëpër të cilën kaluam , do të vërejmë se para çdo momenti vendimtar për kombin, është krijuar një unitet dhe pajtim i brendshëm, i cili ka qenë i domosodoshmëm për t’iu qëndruar përballë sfidave dhe rreziqeve që sillnin kërcënimet e jashtme, siç ndodhi edhe me konsolidimin e Rilindjes Kombëtare para kryengritjeve të mëdha …

Read More »

Në 580-vjetorin e Kuvendit të Lezhës, promovohet libri Bibliografi “Gjergj Kastrioti – Skënderbeu në veprat e autorëve shqiptarë 1480-2023”

Instituti Albanologjik në bashkpunim me “Fondacionin Hasan Prishtina”me rastin e 580-vjetorit të Kuvendit të Lezhës, ka promovuar librin “Gjergj Kastrioti Skënderbeu në veprat e autorëve shqiptarë (1480–2023)” nga autori Hysen Dizdari. Mehmet Prishtina Në këtë promovim të librit ishin të pranishëm përfaqësues të familjeve të Hasan Prishtinës(Mehmet Prishtina), Isa Boletini(Gazmend Boletini),Idriz Seferi( Fatmir Idrizi),Azem Bejta( Qamil Sahiti),Shaban Poluzha (Zahir Kastrati, …

Read More »

Gjuha Shqipe në gojën e nënës sime

Lazer Stani Gjuha shqipe gjithmonë më ka magjepsur në gojën e nënës sime. Ditën fliste pak, merrej me punë, nuk kishte kohë as të merrte frymë. Po, ndërsa hynte e dilte në dhomën tonë të ndenjes, gjithmonë thoshte ndonjë fjalë, ndonjë shprehje, herë duke m’u drejtuar mua e herë pa iu drejtuar askujt, duke e lënë fjalën ose fjalinë pezull …

Read More »

PËRSËRI KËRCËNIME BËRTHAMORE

Asllan Bushati Sic njoftoi “Zëri Amerikës” më 29 shkurt 2024, dhe pothuaj të gjitha mediat botërore, Presidenti rus Vladimir Putin, përpara parlamentarve dhe drejtuesve më kryesor të Rusisë u zotua të përmbushë objektivat e Moskës në Ukrainë. Duke iu kundërvënë me sa duket deklaratës së bërë më herët këtë javë nga presidenti francez Emmanuel Macron se “nuk duhet të përjashtohet …

Read More »

1931 / ÇFARË PËRMBANTE TRAKTATI I MIQËSISË DHE TREGTISË MIDIS JAPONISË DHE SHQIPËRISË, I FIRMOSUR NGA ALI ASLLANI NË ATHINË ?

Ali Asllani (1884 – 1966) Nga Aurenc Bebja**, Francë – 1 Mars 2024 Në faqet n°668 – 669 të veprës “Nouveau recueil général de traités et autres actes relatifs aux rapports de droit international”, botuar në vitin 1931, gjejmë traktatin e miqësisë dhe tregtisë midis Japonisë dhe Shqipërisë, të firmosur asokohe nga Ali Asllani në Athinë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet …

Read More »

2 MARS 1444/ Atëmotin e besëlidhjes së kryezotëve të Arbrit, fjala e Skënderbeut në Kuvendin e Lezhës, sipas Marin Barletit

SOT 580 VITE NGA BESËLIDHJA E LEZHËS Nga Albert Vataj Asokohen kur u beslidhën dalzotët, atëmot kur mori udhë kuvendi i kryezotëve dhe princërve të Arbrit. Më 2 mars të viti 1444 çeli punimet ai tubim gjithëarmbnor. S’andejmi përfaqësues të zotërimeve erdhën për t’u lidhur në besë. Një e nesërme e përgjakshme dhe robërie do të behte stuhishëm në vortar …

Read More »

Përvjetori i 16-të të Pavarësisë së Kosovës u kremtua edhe në kryeqytetin polak

Polonia e njohu shpejt pavarësinë e Kosovës, tashmë në vitin 2008, por vetëm që nga ky vit, ky shtet më i ri evropian ka Shefin e Misionit të Konsullatës së Përgjithshme të Republikës së Kosovës në Varshavë. Ai është Drilon S. Gashi. Anëtarët e shoqatës sonë, të cilët organizojnë takime për përvjetorin e Pavarësisë së Kosovës që nga viti 2012, …

Read More »

Shoqëria e të Shtypurit Shkronja Shqip e Stambollit dhe roli i saj në lëvizjen kombëtare shqiptare

Dr. Nikollë Loka Perandoria Osmane nuk i lejoi shkollat në gjuhën shqipe edhe pas dekretit perandorak (Hatt-i-Humayun, 1856), kur me ligj, të gjithë popujt e Perandorisë kishin trajtim të barabartë në arsim. Portës së Lartë dhe Patrikanës së Stambollit iu interesonte t’i mbante shqiptarët të përçarë fetarisht (Skëndi, 2000: 26-27). Perandoria Osmane nuk i lejoi shkollat në gjuhën shqipe edhe …

Read More »

ÇËSHTJA SHQIPTARE NË MAQEDONI – STATUSI POLITIK

Prof. Xhelal Zejneli Çështja shqiptare në Maqedoni duhet të shtrohet në rrugën politike demokratike dhe paqësore. Ajo mund të zgjidhet me realizimin e kërkesave të poshtëshënuara: 1. Të krijohen në Maqedoni dy entitete: entiteti shqiptar dhe entiteti sllavo-maqedonas. Kufijtë e entitetit shqiptar do të shtriheshin deri aty ku flitet gjuha shqipe, e ajo flitet në pjesën veriperëndimore të Maqedonisë: në …

Read More »

Organizata e serbëve osmanllinj: ose si e shfrytëzuan serbët Revolucionin Xhonturk kundër shqiptarëve

Prof.as.dr. Hasan Bello Në fund të shek.XIX-të dhe në fillim të shek.XX-të në Perandorinë Osmane ndryshe nga shqiptarët kombësia serbe gëzonte disa të drejta specifike, siç ishte e drejta për tu arsimuar në gjuhën amtare dhe organizimi mbi bazën e komunave kishtaro-shkollore që financoheshin direkt nga Serbia. Revolucionin xhonturk të vitit 1908 popullsia serbe e shfrytëzoi për zgjerimin e organizatave …

Read More »
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com