PËRSËRI KËRCËNIME BËRTHAMORE

Asllan Bushati

Sic njoftoi “Zëri Amerikës” më 29 shkurt 2024, dhe pothuaj të gjitha mediat botërore, Presidenti rus Vladimir Putin, përpara parlamentarve dhe drejtuesve më kryesor të Rusisë u zotua të përmbushë objektivat e Moskës në Ukrainë.

Duke iu kundërvënë me sa duket deklaratës së bërë më herët këtë javë nga presidenti francez Emmanuel Macron se “nuk duhet të përjashtohet mundësia e dislokimit të forcave tokësore perëndimore në Ukrainë”, paralajmëroi për pasoja tragjike për vendet që vendosin ta ndërmarrin këtë hap duke deklaruar:

“Thonë pa turp se Rusia synon të sulmojë Evropën. Por thjesht e kuptojmë se thonë gjëra pa kuptim, ndërkohë që ata vetë zgjedhin objektiva për t’i goditur brenda territorit tonë, siç thonë ata vetë, me mënyrat më efikase të shkatërrimit. Ata filluan të flasin për mundësinë e dërgimit të kontigjenteve ushtarake të NATO-s në Ukrainë. Por, ne na kujtohet fati i atyre që dikur dërguan kontigjente në territorin e vendit tonë, por tashmë pasojat ndaj këtyre ndërhyrësve të mundshëm do të jenë shumë më tragjike”.

Dhe më pas me butaforizmin që e karakterizon e ngriti stegën e deklarimit akoma më lart duke theksuar me qësëndisje se: “Kemi edhe ne armë. Ata e dinë këtë. Siç sapo e thashë, ka edhe armë që mund të godasin objektiva në territorin e tyre… Këta janë njerëz që nuk kanë kaluar sprova të vështira. Ata e kanë harruar tashmë se çfarë është lufta… Ata mendojnë se këto janë ndonjë lloj filmi vizatimor”.

Edhe në të kaluarën Putini i është referuar fuqisë bërthamore të Rusisë që pas dërgimit të forcave ruse në Ukrainë në shkurt 2022, me synimin për ta dekurajuar Perëndimin nga zgjerimi i mbështetjes ushtarake për Kievin. Në vazhdim të kësaj trysnie edhe gjatë fjalimit në fjalë kërcënoi përsëri se: “njësitë bërthamore të ushtrisë ruse janë në gatishmëri të plotë dhe se ushtria ka futur në përdorim armë të reja të fuqishme, disa prej tyre të testuara në fushëbetejat në Ukrainë”.

Në të njejtën kohë, Putini hodhi poshtë duke e quajtur mashtrim e falsitet pretendimet e udhëheqësve perëndimorë për rrezikun e sulmit rus ndaj vendeve të NATO-s dhe akuzat nga Uashingtoni se Moska po përgatit dërgimin në hapësirë të armëve bërthamore duke theksuar se:“Kemi dëgjuar gjithnjë e më shumë rishtazi akuza të pabaza ndaj Rusisë se p.sh. po vendosim në hapësirë armë bërthamore. Këto falsitete nuk janë asgjë më shumë se falsitete. Janë një kurth për të na tërhequr në negociata sipas kushteve të tyre, nga të cilat përfitojnë vetëm Shtetet e Bashkuara”.

Gjatë fjalimit Putini pa përmendur humbjet e pësuara në forca e mjete, la të kuptohet se megjithse ndjehet i fortë në fushbetejë, ka dëshirën për të negociuar dhënien fund të luftimeve në Ukrahinë. Por paralajmëroi se Rusia pa asnjë mëdyshje do t’i mbajë territoret e marra (pushtuara).

Kjo tregon se ai ka një straregji të përcaktuar mirë, ku pjesa e parë e ambicjeve të tij si një Car i ri i perandorisë së re ruse në formim, është realizuar. Pjesa vijuese e Rusisë madhe nuk dihet, pra mbetet për tu parë, por e riparalajmëroi Perëndimin “kundër një përfshirjeje më të madhe në luftime, duke thënë se një lëvizje e tillë sjell rrezikun e konfliktit global bërthamor”.

Putini pëlqen të tallet me të tjerët (perendimorët), duke ju thënë se punët e luftës nuk janë film vizatimor. Por nga ana tjetër, vetë përsërit herë pas here përdorimin e armëve bërthamore sikur ato të jenë të shtime me armë gjahu dhe jo shkatërrueset e këtij qytetërimi.

Koha po tregon se Putini është i pabesueshëm, me ambicje të mëdhaja dhe tepër i rrezikshëm. Ai nuk njeh norma, ligje ndërkombëtare dhe as marrveshje. Fakti që në zgjedhjet e ardhëshme të 15-17 marsit e ka rrugën e hapur për edhe një mandate tjetër e bën ate një rrezik potencial deri në fillimvitet tridhjetë.

Check Also

INAUGUROHET BAZA E NATO-S NË KUÇOVË, MESAZHI I PRESIDENTIT TË REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË Z.BAJRAM BEGAJ

Të nderuar ushtarakë të lartë të NATO-s, Të dashur ushtarë dhe efektivë të FA, Rijetësimi …

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com