Vatra Tampa festoi 16 vjetorin e pavarësisë së Kosovës

Tasim Ruko

Vatranët dhe patriotët shqiptarë në Tampa festuan 16 vjetorin e pavarësisë së Republikës së Kosovës. Një festë madhështore për të gjithë komunitetin shqiptar në nderim të heronjve e dëshmorëve që dhanë jetën për Kosovën e lirë e të pavarur.

Shqiptarët festuan këtë datë të shënuar në Restorantin “Asteria Longe” në pronësinë e patriotit shqiptaro – maqedonas Gazment Gega ku kaluam çaste festive të gëzueshme për nder të Dardanisë heroike. Gjithmonë Federata Vatra qëndron në ballë të këtyre aktivitete, si organizata patriotike më e vjetër dhe më e fuqishme në diasporën e Amerikës. Mbrëmjen festive e hapi me një urim anëtarja e kryesisë së degës zonja Eva Keta. Kryetari i degës z. Isuf Spahia mbajti fjalën e rastit kushtuar rëndësisë historike të pavarësisë. Z. Isuf Spahija rrjedh nga një familje patriotike e Drenicës martire ku populli i Drenicës mbajti peshën më të madhe gjatë luftës për çlirimin e Dardanisë, duke sakrifikuar jetët e tyre, dhe ranë dëshmorë për të mos vdekur kurrë, me në krye komandantin legjendar Adem Jashari bashkë me gjithë familjen e tij në piedestalin e lirisë së përjetshme. Na nderoi në këtë darkë soleme, me pjesëmarrjen e tij patrioti, ish financieri i Federatës Pan-Shqiptare Vatra z.Marjan Cubi, bashke me zonjën e tij Dila Cubi. Marjani është një Vatran mbi 40 vjet anëtar i saj dhe kontributor i madh i çështjes kombëtare, i cili ka dhënë një kontribut të jashtëzakonshëm për çështjen kombëtare e komunitetin shqiptar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës e bashkë me të gjithë vatranët e tjerë veteranë në veçanti për çështjen e çlirimit të Kosovës. Mbrëmja u ndez me pjesëmarrjen e këngëtarëve të njohur të komunitetit, Sali Malaj, Kristina Marku dhe këngëtari i ardhur posaçërisht nga Shqipëria për këtë aktivitet z.Dule Malindi. Me interpretimin e këtyre artistëve, dhe nën tingujt e muzikës së bukur popullore nga të gjitha trevat, u krijua një atmosferë e bukur festive. Vlen për të përmendur organizatorët e kësaj mbrëmje, z.Isuf Spahia, zonja Eva Keta, z. Behar Xhafa e z. Gaz Gega. Si gjithmonë shqiptarët janë të bashkuar për të festuar ditët përkujtimore kombëtare, si dita e ngritjes së flamurit në Vlorë në 1912, dhe kjo e pavarsisë së Dardanisë para 16 vjetësh. Brezi jonë mund ta quaj veten një brez me fat, sepse ne jetuam në këtë periudhë, e gëzuam çlirimin e Dardanisë tonë të dashur. Punojmë fort dhe lutemi që të vijë koha që brezi që jemi ne e fëmijët tanë ta shohin edhe bashkimin kombëtar. Sjpresojmë dhe besojmë se kjo ditë do të jetë e afërt, koha punon për shqiptarët. Mërgata në Florida dhe SHBA ka potenciale të mëdha kombëtare. Të punosh për komb e komunitet është nder i madh i jetes së një patrioti më mërgim sidomos.

Patrioti i madh, ish kryetari i Vatrës z.Agim Karagjozi gjatë një interviste në 2008 tha: tashti le të vdes i qetë e i lumtur sepse mu ralizua ëndrra dhe dëshira ime e madhe, arrita të shoh me sytë e mi Kosovën e pavarur.

Pavarësia e Dardanisë u fitua me shumë mundim, sakrifica sublime, me gjak dhe jetë të flijuara. Shqiptarët e Kosovës janë heronj. Ata i mbijetuan heroikisht regjimit genocidal serb. Fale SHBA e NATO Kosova e fitoi lirinë, liri të cilën e gëzojmë e jetojmë dhe falë punës së jashtëzakonshmetëmërgatës së Amerikës. Gëzuar Dardani. Rroftë Shqipëria Etnike.

Check Also

Ambasada e Republikës së Kosovës në Itali festoi 16 vjetorin e Pavarësisë në sallonet e Pallatit Brancaccio në Romë

Ambasada e Republikës së Kosovës në Itali festoi 16 vjetorin e Pavarësisë në sallonet e …

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com