Vatra Tampa Bay festoi në mënyrë madhështore festën e Flamurit Kombëtar

Luan Kalana

Publicist shqiptaro-amerikan.

Vatra Tampa Bay organizoi koncert festiv madhështor familjar në Clearwater Florida me rastin e festës së Flamurit Kombëtar dhe 111 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Një festë madhështore me pjesëmarrjen e këngëtarëve: e madhja Aurela Gaçe, vëllezërit korçarë Endri dhe Stefi dhe Armanda. Festa e Flamurit Kombëtar u shoqërua nga një atmosferë festive emocianale e paparë e papërshkrueshme, me pjesëmarrjen e rreth një mijë persona në tavolina me banket. Kjo festë entuziazmoi mbarë komunitetin shqiptar ndër më të mëdhenjtë në Florida. Duhen faqe të tëra për ta përshkruar këtë spektal muzikor, me këngë e valle nga të gjitha trevat shqiptare. Festa e Flamurit bashkoi të gjithë shqiptarët në një festë kombëtare si “dasem” shqiptare e madhe ku motra e vellezer shqiptarë ishin më të gëzuar me të bashkuar si kurrë ndonjëherë. Superdiva shqiptare Aurela Gace e ndezi sallen, e cila buçiste nga zëri i saj kumbues dhe emocianal që nga nisja me himnet e Shqipërisë dhe të USA që u kenduan në këmbë nga të gjithë pjesëmarrësit, të mëdhenj e të vegjël që mbushnin sallën plot e përplot energji patriotike.

Duke vazhduar me këngëtarët korçarë Endri e Stefin dhe kenegetaren e re Armanda, me këngë nga te gjitha trevat shqiptare sidomos Kosovës e Çamërisë. Emocionuese ishte kënga kushtuar heroit legjendar Adem Jasharit, “Mora fjalë” një himn në çdo ambient patriotik. Festa e Flamurit Kombëtar në Tampa Bay ishte një manifestim i shkëlqyer patriotik e komunitar shqiptar me këngë e valle pa pushim deri pas mesanate, me pika kulminante kur këngëtarët u bashkuan me pjesëmarësit në skenë dhe u ulen këmbëkryq si në sofër të gjithë, në sofrën patriotike të kombit tonë.

Nuk kam fjalë ta përshkruaj këtë moment magjik. Falenderoj të organizatorët e Federatës ‘VATRA” në Tampa Bay dhe të sallës së koncertit, me një dekor festiv me ekrane të mëdhenj në podum në skenë dhe anash ku valviteshin flamurët shqiptarë e pamje nga Shqiperia festive. Vatra tregoi dhe një herë se qëndron në krye të veprimtarisë patriotike e komunitare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Në fund pjesëmarësit u ndanë nga këngëtarët mes emocioneve të pa përshkruara, me përqafime dhe me foto-autografe, ndërsa këngëtarja Aureala Gace na dhuroi falas, diskun e saj më të te fundit. Një festë që do ta mbajmë mend gjatë në memorien tonë. Respekte e vlerësime posaçërisht organizatorëve z.Isuf Spahiu, z.Endri Filipi dhe z.Islam Sala. Gëzuar Festa e Flamurit Kombëtar. Rroftë Shqipëria.

Check Also

Ambasada e Republikës së Kosovës në Itali festoi 16 vjetorin e Pavarësisë në sallonet e Pallatit Brancaccio në Romë

Ambasada e Republikës së Kosovës në Itali festoi 16 vjetorin e Pavarësisë në sallonet e …

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com