Tag Archives: Stalini

14 janar 1990/ Demostrata e Shkodrës që i parapriu rënies së regjimit komunist që nisi me rrëzimin e bustit të Stalinit

Data e 14 janarit të vitit 1990 në Shkodër shënon demonstratën e parë antikomuniste në Shqipëri dhe që u desh një vit për të rrëzuar regjimin komunist, i fundit regjim dikatorial në Evropën Lindore. Qytetarët e Shkodrës u ngritën në mënyrë spontane në protestë kundër regjimit komunist. Atë ditë historike, me mijëra shkodranë kishin dalë në qendër të qytetit dhe …

Read More »
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com