Tag Archives: Itali

Në UBT u zhvillua Konferenca e Ekosistemit Inovativ (Under the Jim Xhema Highland), kryetari i Vatrës z.Elmi Berisha fjalë rasti.

UBT Në një ceremoni solemne, në Qytetin e Mençur të UBT-së, në Lipjan, u zhvillua Konferenca e Ekosistemit Inovativ (Under the Jim Xhema Highland), e cila mblodhi shqiptarë nga Amerika, arbëreshë të Italisë, studiues nga Austria, profesorë Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, si dhe profesorë dhe studentë të UBT-së. Në këtë ngjarje morën pjesë: Rektori i UBT-së, Prof. Dr. Edmond …

Read More »

16 vjetori i pavarësisë, Konsullata e Përgjithshme e Kosovës organizoi pritje festive me shqiptarët në New York

Sokol Paja New York, 15 Shkurt 2024- Për nder të 16 vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës, Konsullata e Përgjithshme në New York organizoi një pritje festive madhështore me Shqiptarët e Amerikës në New York. Veprimtarë të çështjes kombëtare, diplomatë, aktivistë, artistë, media shqiptare, organiza, shoqata, patriotë të shquar, veprimtarë të dalluar, biznesmenë, profesorë e personalitete të larta shqiptare …

Read More »

Kryetari i Vatrës z.Elmi Berisha u takua me kryetarin e Prishtinës z.Përparim Rama dhe kryepolicin e Kosovës Kolonel Gazmend Hoxha

Kryetari i Federatës Pan-Shqiptare të Amerikës Vatra z.Elmi Berisha u takua në Prishtinë me kryetarin e Komunës së Prishtinës z.Përparim Rama dhe kryepolicin e Kosovës Kolonel Gazmend Hoxha. Z.Berisha në emër vatranëve dhe shqiptaro-amerikanëve përgëzoi punën e shkëlqyer të forcave të sigurisë së Kosovës në ruajtjen e rendit, sigurisë, stabilitetit rritjes së kapaciteteve menaxhuese dhe përballimin me sukses të sfidave …

Read More »

SHKOLLA SHQIPE NË BOLONJA, RUAJTJA E GJUHËS DHE IDENTITETIT KOMBËTAR NË MËRGATËN SHQIPTARE TË ITALISË

Aurela Poti (Koldashi), mësuese e shkollës shqipe në Bolonja të Italisë, rrëfen ekskluzivisht për gazetën “Dielli”, Organ i Federatës Pan-Shqiptare të Amerikës VATRA, New York, ruajtjen e identitetit kombëtar, historisë, gjuhës, kulturës dhe traditës shqiptare në Bolonja, Itali, nëpërmjet mësimit të gjuhës e kulturës shqipe dhe aktiviteteve patriotiko-kulturore. Me mësuesen Aurela Poti (Koldashi), bisedoi Editori i “Diellit” Sokol Paja. SHKOLLA …

Read More »

David Balaj i bashkohet Kryesisë së Federatës Vatra

Patrioti dhe veprimtari i çështjes kombëtare në mërgatën e Amerikës z.David Balaj i bashkohet Kryesisë së Federatës Pan-shqiptare të Amerikës VATRA. Davidi është djali i patriotit të shquar të kombit tonë Zef Balaj, Senatorit të Përjetshëm të Vatrës. Familja Balaj ka rreth 50 vjet që kontribuon për Vatrën. Në çdo aktivitet kombëtar, në çdo fushatë për Vatrën, për komunitetin shqiptar, …

Read More »

Vinçens Stratigo, poeti arbëresh që evokoi historinë shqiptare me vargje

Gjysma e dytë e shekullit të nëntëmbëdhjetë që, me gjithë rrëzimin e dinastisë së Burbonëve, ishte një periudhë konfliktesh sociale të vazhdueshme në mbarë Italinë e jugut, na jep një shkrimtar i cili shpesh është cilësuar si poeti i parë socialist në letërsinë shqiptare, Vinçenc Stratigo102 (ital. Vincenzo Straticò, 1822-1885). Ai ishte nga katundi kalabrez Ungër në provincën e Kozencës …

Read More »

Albanian Independence Day Celebrations

*Flag-Raising Ceremony*Date: November 27, 2023Time: 2:30 P.M.Location: Wall Street (Charging Bull), Bowling Green, New York, NY, 10004*_OPEN TO THE PUBLIC_* *City Hall Celebration*Date: November 28, 2023Time: Doors open at 5:30 P.M.Location: New York City Hall, City Hall Park, New York, NY, 10007_*RSVP NEEDED*

Read More »

Më 28 tetor të vitit 1940, Italia sulmon Greqinë përmes Shqipërisë

Agresioni italian nuk përbënte ndonjë surprizë për Greqinë. Kishte kohë që kjo gjë ishte “nuhatur” prej tyre. Në fakt për të kuptuar qëllimet e qeverisë fashiste nuk ishte e vështirë sepse incidentet e provokuar nga italianët ishin të shumtë. Ndonëse plani i sulmit ndaj Greqisë ishte një lajm i klasifikuar, pala greke dispononte informata të mjaftueshme mbi këtë plan. Në …

Read More »

Mbrojta e shkollës normale nga mbyllja apo transferimi

Prof.Dr. Roland Gjini Shumë shpejt, menjëherë pas vitit 1909, për Elbasanin dhe elbasanasit shkolla Normale u bë simboli i qytetit për lidhjet e tij me arsimin e shkollën shqipe. Elbasanasit e donin Normalen e krenoheshin me të, pasi ajo i njohu ata në të gjithë Shqipërinë e trojet shqiptare, prandaj ishin gati të sakrifikonin gjithçka për mbrojtjen e saj. Jo …

Read More »

Kryetari i Federatës Pan-Shqiptare të Amerikës “VATRA” z.Elmi Berisha u prit nga Kryeparlamentari i Republikës së Kosovës z. Glauk Konjufca

Prishtinë 27 Tetor 2023 – Kryetari i Federatës Pan-Shqiptare të Amerikës VATRA z.Elmi Berisha i shoqëruar z.Naim Dedushaj u pritën në takim nga Kryeparlamentari i Kosovës z.Glauk Konjufca. Në një takim të përzëmërt dhe vëllazëror u diskutuan çështjet e aktualitetit politik, koordinimit dhe thellimit të bashkëpunimit mes Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe Federatës Panshqiptare të Amerikës “VATRA”. U vlerësua …

Read More »
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com