Tag Archives: Ernest Koliqi

Ernest Koliqi që nuk i kën dot…

…me rastin e 49 vjetorit tẽ vdekjes sē shkrimtarit themeltar… – Rikujtesē nga Visar Zhiti – KARTELĒ NĒ REALIZMIN E DĒNUAR “…mësues, poet, shkrimtar, përkthyes, ministër i arsimit… Ernest Koliqi u lind në Shkodër, kur Shqipëria po përgatitej të dilte nga robëria e gjatë otomane, në vitin e tretë të shekullit të kaluar, në majin plot petale të ngrohta si …

Read More »

Ernest Koliqi, qëndrestari i paepur i rrëmeteve politike, dishepulli i dijes dhe apostull i risive

Nga Albert Vataj Ai do të ishte në kryeradhën e vepruesve vullnetmirë, të cilët kremtuan në botëkuptimin e kohës dhe grishën në mbamendjen e brezave, visaret e njëmendta të traditës dhe vlerave shpirtnore të shqiptarëve. Qëndruesi i paepur i stuhive politike. I keqkuptuar dhe i anatemuar, kësisoj, prej çaprazit të rendeve politike dhe kapërcyellit të ndryshesave, ku ai ishte personazh …

Read More »
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com