Përkujtohet me madhështi 111 vjetori i Pavarësisë në Michigan

Nga Rafael Floqi

Shqipëria, një komb me një histori të pasur dhe kulturë të gjallë, feston me 28 Nëntor Ditën e Pavarësisë së saj me shumë zjarr dhe krenari. Kjo ditë e rëndësishme shënon çlirimin e vendit nga sundimi osman në vitin 1912, duke simbolizuar triumfin e luftës së popullit shqiptar për autonomi dhe vetëvendosje. 111-vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë u përkujtua me një sërë ngjarjesh dhe festash që mblodhën bashkë qytetarë nga të gjitha sferat e shoqërisë kudo në diasporën e Amerikës.

28 Nëntori, Dita e Flamurit, e mbushur me krenari dhe lavdi për shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë! Kjo ditë e shenjtë na sjellë bashkimin dhe kujtimin e heronjve të kombit tonë. Të festojmë së bashku me zemër të hapur, duke ndezur flakët e lavdisë për atdheun tonë të përbashkët. Në Michigan ditën e ditën e shtunë e të diel janë mbajtur ceremoni për kremtimin e festës të Flamurit tonë kombëtar 28 Nëntorit 111 vjetorit të Pavarësisë Kombëtare.

Ditën e shtunë në mjediset e Kishës Katolike të Shën Palit u kremtua në praninë e disa qindra bashkatdhetarë përgjithësisht malësorë dita e pavarësisë. Mjediset e sallës të zbukuruar si për festë me panele dekorative, që të kujtojnë këtë ngjarje te madhe te krijonin atmosferën e kësaj feste të madhe. Ceremonia u hap me një recitim kushtuar flamurit kombëtar ne video nga aktori Timo Flloko. Por skena me e bukur si gjithnjë ishte e skena e hyrjes te flamujve kombëtare të shoqëruar nga fëmijët e grupit te valleve, Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Të drejtuar me dashuri dhe pasion nga koreografja Joli Paparisto. Vetë pamja të bënte të ndjeheshe krenar që je shqiptar.

Himnin kombëtar e këndoi sopranoja e mirënjohur Hermelinda Paparisto, që me gjithë vitet mbi supe notat e këndon me aq përpikëri dhe entuziazëm. Vallëzimet e fëmijëve janë gjithnjë ëmbëlsia e çdo aktiviteti që organizohet në Kishën e Shën Palit, dhe ato momente të gjithë prindërit improvizohen kameramanë.

Ne magjinë e ngjyrave kuq e zi të rrobave dhe të veshjeve kombëtare të fëmijëve, një zë i fuqishëm e mbush plot sallën plot patriotizëm është këngëtarja e ftuar nga Kosova Shpresa Gojani, që me këngën e lavdishme kushtuar Adem Jasharit i entuziazmoi të gjithë të pranishmit.

Pas bekimit te darkës nga dom Ndue Gjergji dhe dom Fred Kalaj, famullitarët e të dy kishave motra ky i fundit theksoi rëndësinë e kësaj feste të 111 vjetorit të pavarësisë për të gjithë shqiptarët. Me tej u caktua dhe tryeza e nderit kur mes se tjerësh shquheshin, veç klerikëve të ftuarit Nikollë Camaj deputet shqiptar i Forumit shqiptar në Mal të zi që mbajti fjalën e nderit, z. Pashko Cama, sekretar i Vatrës, z. Ferid Balliu Berisha ish-komandant i UÇK-së, si dhe drejtues të këshillave të kishave e të shoqatave.

I ftuar për të mbajtur fjalën e nderit z Nikollë Camaj, përpara të pranishmëve shumica bashkatdhetarë të tij, duke evokuar frymën e Pavarësisë dhe bashkimin mes shqiptarëve përmendi sloganin, se “kur shqiptarët, bashkojnë kokat atëherë ata mund të bashkojnë edhe tokat”. Për të pranishmit përgjithësisht shqiptarë, nga trojet tona në Mal të zi, z. Camaj analizoi veprimet e fundit të qeverisë malazeze, dhe futjen e disa partive shqiptare në Parlamentin e Malit të zi ai shtoi, se “Qeveria e Re dhe pika e marrëveshjes për deputetët shqiptarë shtoi se ka qenë presioni i miqve tanë ndërkombëtarë, pasi kjo qeveri të mos ishte e pranueshme as do që do të krijohej, dhe shqiptarët do ta bojkotonin”.

Është e rëndësishme që studiues dhe historianë të njohur të ndajnë njohuri, mbi ngjarjet që çuan në shpalljen e pavarësisë, duke theksuar sakrificat e bëra nga ata që luajtën, një rol kryesor në formësimin e historisë së kombit. Përgjithësisht në evente të tilla fjalimet e gjata s’para pëlqehen, por entuziazmi dhe interesi i malësoreve të pranishëm ishte i dukshëm.

Po aq interes gjeti, dhe përshëndetja e komandantit të UÇK-së Ferid Balliu Berisha, i njohur me nofkën “Shkupi” i cili përshëndeti të pranishmit dhe evokoi rolin e bashkatdhetarëve që “na ndihmuan në luftë e që i shoh ne mes tuaj. Kemi qenë jo aq të bashkuar, sa kemi dashur, jo aq të bashkuar aq sa doni ju, por gjithnjë keni qenë bashkë, se vetëm të bashkuar mund të mbrojmë amanetin e të parëve”.

Këngët e vallet e grupit Gjergj Kastrioti me valle nga të gjitha trevat. Me fëmijë të gjitha moshave nga të rinjtë që morën pjesë në festivalin e Gjirokastrës, i dhanë një larmi te pashlyeshme mbrëmjes por natyrisht edhe një frymë gare, kur interpretuan dhe valltarët e grupit Rrapsha në Mërgim drejtuar nga Anton Juncaj, dhe mbrëmja u mbush nga një zë sa i fortë e aq fëmijëror i këngëtarit 10 vjeçar Valon Gjolaj që i kënaqi të pranishmit me interpretimin e tij të këngës “ Jam shqiptar e jam malësor” .

Z Juncaj u ftua nga konferencierët një djalë dhe një vajzë malësore të lindur në Amerikë, por që flasin aq bukur shqipe të përshëndeste në emër të shoqatës “Rrapsha të gjitha shoqatat, që e mbështetën mbrëmjen, si shoqatën Malësia e madhe, Jehona e Malësisë, Rrapsha, Kosova, Kastrati, Gjergj Fishta etj.

Dhe mbrëmja qe e mbushur me ushqime dhe pije tradicionale shqiptare, ku nuk mungonte as rakia ‘Malësia” dhe as Vera e kuqe e Kosovës “ Stone castle” as edhe bisedat me familjarëve dhe mes miqsh.

Ja dy vajza të vogla kërkojnë një foto me këngëtaren Shpresa Gojani dhe mësuesi i tyre vjen për t’ja mundësuar një foto atyre. Do të ishte pikërisht shpresa me zërin e saj potent që do të plotësonte atmosferën e gëzimit të kësaj mbrëmje. Shqiptarët janë shumicë tani në Michigan dhe një sallë e vetme si nxeh. Shpesh shumë syresh janë bashkuar në evente të ndryshme pranë qendrave fetare dhe organizime private. Po ashtu ditën e shtunë një ceremoni për 111 vjetorin e Pavarësisë u mbajt dhe në Qendrën islamike shqiptare të shtunën si edhe në kishën Ortodokse të Shën Thomait e asaj katolike të Zonjës Pajtore ditën e diel.

Po ashtu dega e Federatës Vatra në Michigan organizoi të dielën pasdite në Teqenë e Baba Rexhepit, që mban emrin e këtij vatrani të vjetër që bashkëpunoi si me Nolin, me famullitar si Dom Prek Ndrevashaj dhe imam Vehbi Ismailin, një ceremoni mjaft dinjitoze për t’u marrë shembull veprimtari të cilën do të paraqesim në veçanti me imtësi .

Paraqitjes së veprimtarisë të Vatrës i kemi kushtuar një kronikë të veçantë. Nga e tij televizioni ALBTVUSA bëri të mundur filmimin dhe transmetimin e të gjitha veprimtarive.

Ndërkohë dhe organizime private si koncerti i organizuar nga LV entertainment e këngëtarja Aurela Gace u mblodhën mjaft spektatorë të shtunën mbrëma në hallin Imperial House.

Festimi i Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë në Michigan në vitin 2023 ishte një dëshmi e qëndrueshmërisë dhe unitetit të popullit shqiptar. Nëpërmjet një kombinimi të ceremonive tradicionale, ngjarjeve kulturore, programeve arsimore dhe angazhimit të komunitetit, kombi u mblodh për të nderuar të kaluarën e tij, për të festuar të tashmen e tij dhe për të parë përpara për një të ardhme të mbushur me prosperitet dhe unitet. 111-vjetori i pavarësisë shërbeu si një kujtesë e shpirtit të qëndrueshëm që lidh popullin e Shqipërisë së bashku, duke kapërcyer kohën dhe brezat.

Check Also

Ambasada e Republikës së Kosovës në Itali festoi 16 vjetorin e Pavarësisë në sallonet e Pallatit Brancaccio në Romë

Ambasada e Republikës së Kosovës në Itali festoi 16 vjetorin e Pavarësisë në sallonet e …

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com