Recent Posts

Më 5 shkurt 1931, ndërroi jetë Mihal Grameno

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave Ishte një ndër veprimtarët më të zëshëm të çështjes sonë kombëtare, luftëtar me çetën e Çerçiz Topullit, gazetar, botues dhe shkrimtar. Mësimet e para i mori në vendlindje, në Korçë. Në vitin 1885 mërgoi drejt Rumanisë, ku u lidh me lëvizjen kombëtare shqiptare në Bukuresht. Në vitin 1907 iu bashkua çetës së Topullit. Si gazetar …

Read More »

Vatra Çikago festoi 1 vjetorin e themelimit

Një vit më parë në 4 Shkurt 2023 u krijua dega e Federatës Pan Shqiptare të Amerikës Vatra Chicago. Kjo ishte një ngjarje historike për të gjithë patriotët dhe dashamirësit e Vatrës. I urojmë të gjithë Vatranëve të Chicago-s Gëzuar për qindra vjet të tjera Vatrën e Nolit dhe Konices. Le t’ja u trashëgojmë brezave të rinj Vatrën tonë. Është …

Read More »

VATRA JU FTON NË PROMOVIMIN E VEPRËS SË AUTORIT AUREL NAQI

Federata Pan-Shqiptare e Amerikës “Vatra” fton shkrimtarët, artistët, median dhe komunitetin shqiptar në promovimin e veprës së autorit Aurel Naqi. Promovimi zhvillohet ditën e shtunë më 10 Shkurt 2024 në ora 11Am në Selinë Qendrore të Federatës Vatra me adresë: 2437 Southern Blvd, Bronx, NY 10458. Ekspertë të letërsisë shqipe, gazetarisë, filmit e përkthimit do të nderojnë me kumtesa e …

Read More »

80 VJET HESHTJE ZYRTARE NDAJ GJENOCIDIT GREK NË ÇAMËRI! DERI KUR MË?!

Nga Frank Shkreli Më ra në sy një lajm ditët e fundit në lidhje me 80-vjetorin e gjenocidit grek ndaj shqiptarëve të Çamërisë i shpërndar nga Fondacioni Çamëria, “Hasan Tahsini”. Ky fondacion njofton për ekspozitën tre ditore, titulluar “80-vjet gjenocid”, çelur në Kalanë e Tiranës, të ënjtën që kaloi. Ky aktivitet zhvillohet në kuadër të veprimtarive të ndërmarra me rastin …

Read More »

Shqipëria, çfarë do të kishte qenë pa dalëzotjen e Presidentit amerikan, Woodrow Wilson?

Nga Albert Vataj Woodrow Wilson fitoi zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara tri javë para se Shqipëria të shpallte pavarësinë në nëntor të vitit 1912. Por duhet të kalonin disa vjet para se refuzimi prej tij i planeve për ndarjen e Shqipërisë t’i siguronte ish-Presidentit amerikan një vend nderi në historinë shqiptare. Vizioni i presidentit Wilson për botën, roli i …

Read More »

AVOKAT YLBER DAUTI NGA SHIFRA REKORD 15 MILION DOLLARË PËR KLIENTËT SHQIPTARË TE FONDACIONI “BRAHIM CEN DAUTI” NË NDIHMË TË STUDENTËVE NË SHQIPËRI

Sokol Paja * Vetëm gjatë vitit të fundit 2023, Avokati Ylber Dauti ka fituar mbi 15 milionë dollarë për klientët e tij shqiptarë. * Njëra nga çështjet, ku klienti shqiptar fitoi 4 milionë dollarë, bëri bujë edhe në shtypin amerikan (u botua në ‘New York Law Journal’ dhe ‘Verdict Search Reporter’).  * Argumenti elokuent i Av. Dauti para Gjykatës së …

Read More »

Soprano Elbenita Kajtazi, “Hirushja e Mitrovicës”

Nga Shyqyri Fejzo Për “maja e kreshta” të artit që nderojnë shqiptarizmën. Trajtimi mitik i Shqipërisë është mjaft i përhapur sot në vend dhe jashtë tij. Jo shqiptarët që kanë vizituar vendin, apo analizuar problemin, janë përqëndruar tek historia, gjuha e veçantë, nga pejsazhi dhe natyra e pa ndotur, prapambetja dhe mjerimi, sponatniteti popullor, zakonet e lashta si dhe përzjerja …

Read More »

ALBANOLOGU AUSTRIAK HERMANN M. ÖLBERG, MIK I MADH I SHQIPTARËVE

Hazir MEHMETI, Vjenë “Miqësia e vërtetë është e drejtë dhe e guximshme” ( F.Schiler) “I vetmi shtet që ka mbajtur një politikë të mençur në Shqipëri ka qënë Austria merhume e Habsburgëve. S’duhet t’ia hamë hakën” (F. S. Noli) Hermann M. Ölberg, indoevropianist dhe albanolog i njohur austriak hulumtoi mbi gjuhën shqipe duke publikuar punën e tij që në vitet …

Read More »

Si njihej Shqipëria një shekull më parë nga Amerikanët: “Komb i ri, popull i lashtë”

Përgatiti: Rafael Floqi Si njihej Shqipëria nga Amerika dhe perëndimi. Një nja artikull të një gazete amerikane “Cottonwood chronicle, August 10, 1923” botohet një artikull i përgatitur nga National Geographic Society, nga Uashington, D. C. me titull “Komb i ri, popull i lashtë” ku indirekt tregohet mungesa e njohjes nga perëndimi dhe publiku amerikan i popullit shqiptar si edhe fillimi …

Read More »

VATRA DHUROI ABETARE E LIBRA SHQIP PËR SHKOLLAT SHQIPE NË NEW YORK

Sokol Paja New York, 3 Shkurt 2024 – Federata Pan-Shqiptare e Amerikës Vatra dhuroi abetare, libra shqip dhe kopje të gazetës Dielli për nxënësit e shkollës shqipe “Alba Life” dhe “Children of the Eagle” në Bronx, New York. Delegacioni i Vatrës i kryesuar nga sekretari i Vatrës Dr.Pashko Camaj, anëtarët e kryesisë Bashkim Musabelliu e Ilir Cubi, anëtari i Këshillit …

Read More »

Ramush Haradinaj, heroi i lirisë së Kosovës takoi shqiptarët e Amerikës te Vatra

Sokol Paja New York, 1 Shkurt 2024 – Ramush Haradinaj, dy herë Kryeministër i Republikës së Kosovës, kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Deputet i Kuvendit të Kosovës, Ish-Komandanti i Zonës Operative të UÇK-së në Dukagjin, zhvilloi një vizitë të ngrohtë e vëllazërore në Federatën Panshqiptare të Amerikës VATRA. Në takimin me shqiptarët e Amerikës ai foli hapur …

Read More »

VLORA DHE HOLOKAUSTI

Holokausti nazist, historia shqiptare e Holokaustit dhe Ditari i Ana Frankut Albert HABAZAJ Paraqitje e përshpirtjes dhe veprimtarisë historiko – kulturore “Vlora dhe Holokausti” Më datën 27 janar 2024, Instituti i Studimeve Politike “Ismail Qemal Vlora” së bashku me Shoqatën e Shkrimtarëve e Artistëve “Petro Marko”, në ambientet e muzeut “Kosova” në Vlorë organizuan takimin përkujtimor në lidhje me ditën …

Read More »

100 VJETORI I LINDJES SË DR. AGIM LEKA

Pertefe Leka Dr.Leka jetoi 94 vjet, një jetë aktive në shërbim të mjekësisë humane i pandarë nga problemet kombëtare me një publicistikë të pasur. Një jetë e gjatë me shumë veprime të dobishme ndaj kam përmbledhur shumë shkurt disa momente në fushën e gjerë të aktiviteteve të Dr. Lekës sepse është shembull guximi , studimi,me veprime të mirëmenduara në situata …

Read More »

IMAM ISA HOXHA – VAZHDIM I IDEALEVE TË RILINDJES TONË KOMBËTARE*

Idriz Lamaj Imam Isa Hoxha zënë një vend të nderuar në komunitetin shqiptaro-amerikan. Për afër katër dekada i sherben me dedikim këtij komuniteti. Për këtë vlerësohet si udhëheqës shpirtëror musliman shqiptar i cili gjatë dy përiudhave historike, luftës antikomuniste dhe demokracisë, ka dhënë ndihmes të shquar në mbrojtjen e virtyteve më të larta të kauzës fetare e kombëtare. Ka kohë …

Read More »
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com