Recent Posts

Flamur Gashi: Roli i Diasporës Shqiptare në SHBA për çështjen kombëtare!

Drejtor per Çeshtjet e Rajonit dhe Diasporen ne Bordin e Drejtoreve te Keshillit te Ambasadoreve Shqiptare Në kapërcyell të shekullit të kaluar mërgata shqiptare ishte promotori i Lëvizjes Kombëtare, së pari i Rilindjes sonë Kombëtare, e pastaj edhe i Pavarësisë së Shqipërisë së sotme zyrtare. Mërgata jonë e fillim shekulli të kaluar janë në themelet e zhvillimeve kulturore dhe politike …

Read More »

Kristo Floqi, letrari që la trashëgimi të madhe në letërsinë shqipe

Dr. Paulin Marku Kristo Floqi, lindi më 24 Maj 1876 në Korçë. Ai ishte një personalitet i shquar që spikati në fusha të ndryshme gjatë gjysmës së parë të shek. XX. Për të përshkruar figurën dhe veprimtarinë e Kristo Floqit duhet të analizojmë botimet e tij dhe të bashkëkohësve të Floqit. Ai spikati në disa fusha të ndryshme brenda dhe …

Read More »

Shqipëria në krye të Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Dr. Bledar Kurti Sot Shqipëria është Presidente e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Kjo ngjarje e rëndësishme për kombin tonë meriton vëmendje, dhe duhet të shërbejë si një moment krenarie, e duhet të na nxisë të kthejmë kokën pas e të kujtojmë përpjekjet e mëdha, të vështira e të mundimshme të vendit tonë për t’u integruar …

Read More »

Dr. Paulin Marku: Krijimi dhe rrugëtimi historik i Federatës Pan-Shqiptare të Amerikës “Vatra”

Më 28 prill 1912 u mbajt mbledhja e parë dhe u zgjodhën përkatësisht drejtues të Vatrës: Fan Noli Sekretar i Komisionit Qendror; Llambi Çikozi arkëtar i Vatrës; Kristo Kirka, menaxher i gazetës “Dielli “; Kristo Floqi, Faik Konica ishin për menaxhimin e degëve të Vatrës; Paskal Aleksi, Elia Tromara, Kosta Vasili inspektorë të gazetës “Dielli”. Me themelimin e Vatrës merr …

Read More »

Kontributi i Federatës “Vatra” në mjedisin politik dhe kulturor të viteve 20’ në shqipëri

Dr. Adelina Nexhipi, Dr. Ardiana Miçi Departamenti Histori – Gjeografi, Universiteti “Fan S. Noli” Korçë Vitet 20’ në Shqipëri përfaqësojnë një periudhë nga më të rëndësishmet në historinë e shqiptarëve dhe shtetit shqiptar. Nuk kishte kaluar asnjë dekadë nga shpallja e pavarur e Shqipërisë kur u vu përsëri në diskutim pavarësia dhe tërësia territoriale e saj. Luftërat rajonale dhe botërore …

Read More »

Më 21 shtator 2023, Ish-Presidenti i Republikës së Kosovës z.Behgjet Pacolli, viziton Vatrën

Ish-presidenti i Republikës së Kosovës z. Behgjet Pacolli do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Federatën Pan-Shqiptare të Amerikës Vatra ditën e Enjte më 21 Shtator 2023 në orën 12.30 pm. Ai do të zhvillojë një bashkëbisedim në Selinë Qendrore të Vatrës me vatranët dhe komunitetin shqiptar në New York e më gjërë. Ftohen mediat dhe komuniteti që të marrë …

Read More »

“Vatra”, ura të reja komunikimi me komunitetin dhe bashkatdhetarët kudo në botë

Në një përpjekje për t’iu përgjigjur kërkesave në rritje të një komunikimi më të shpejtë dhe më përfshirës, Federata Pan-Shqiptare e Amerikës  “Vatra”, ka rikonceptuar prezantimin online, duke sjellë pranë bashkatdhetarëve këtë mundësi komunikimi e prezantimi si dritë shprese. Për ta bërë komunikimin përmes internetit një mundësi atraktive dhe një qasje për të qenë të gjithë të përfshirë. Sepse vetëm …

Read More »

Il piccolo di Trieste (1913) / E vërteta e kërkesava të Esad Pashës ndaj Ismail Qemalit,intervista ekskluzive me dervish himën, të besuarin e esadit

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 20 Shtator 2023 “Il Piccolo di Trieste” ka botuar, të premten 3 tetorit 1913, në ballinë, intervistën e Dervish Himës në lidhje me marrëdhëniet e ndërlikuara asokohe ndërmjet Esad Pashës dhe Ismail Qemalit, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : Konflikti midis …

Read More »

Kontributi i Aleksandër Xhuvanit në Shkollën Normale të Elbasanit

Nga Ledio Xhoxhi, Historian Rilindësit tanë pa përjashtim, në një formë ose në një formë tjetër, kanë menduar, kanë shkruar, kanë punuar e kanë luftuar për përhapjen e diturisë dhe të arsimit kombëtar. Si iluministë që ishin, ata jo vetëm që përpunuan një platformë përparimtare për zhvillimin e arsimit në Shqipëri, por bënë të gjitha përpjekjet, pa kursyer asgjë, për …

Read More »

Faik Konica, shqiptari i ditur, reagues kurajoz dhe polemisti i ashpër

Faik Konica ishte një nga personalitetet më unike të historisë së mendimit shqiptar. Universi i tij i papërmasshëm i dijes dhe reagimit, shënuan në kujtesën e kohës kreshtën më të lartë të zotërimit të mendjes së dritur dhe shpirti të trazuar. Bota përcillte te Konica një shqiptar i përmasave të pakonkurrueshme e shumëdimensional. Ai, i madhi Faik Konica, ai, pendëmprehti …

Read More »

“Dielli” me shqiptarët në Australi, grupi folklorik “Nanë Tereza”, trashëgimi kulturore shqiptare në Adelaide të Australisë

HISTORIKU I KRIJIMIT TË GRUPIT FOLKLORIK “NANË TEREZA” Krijimi i grupit Folklorik “Nanë Tereza” ka rigjallëruar jetën kulturore e artistike të shqiptarëve në Adelaide, Australi. Ky krup artistiko-kulturor ka ardhur pas krijimit të shoqatës patriotike “Nanë Tereza” në vitin 2015. Ideja për themelimit e grupit artistik ka lindur kur ne si komunitet bëheshim bashkë për të festuar festat kombëtare shqiptare …

Read More »
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com