Recent Posts

Vitet e reja wilsoniane për shqiptarët

Ndriçim Kulla 1999 dhe 2008-vite wilsoniane: çlirimi i Kosovës, fushata e pestë e ndihmës humanitare, pavarësia e Kosovës, pranimi i Shqipërisë në NATO. Në marrëdhëniet shqiptaro-amerikane ka disa vite që meritojnë të quhen “vite Wilsoniane”, sipas vitit 1920, kur Wilsoni u bë shpëtimtari i shtetit shqiptar. Një vit i tillë Ëilsonian është viti 1999, i çlirimit të Kosovës, ku SHBA …

Read More »

Kontributi i Milan Shuflajt dhe Lazar Dodiqit në hulumtimin e Historisë Shqiptare

Dr. Musa Ahmeti Center for Albanian Studies Budapest Studiuesit e mesjetës – medievistët – që janë marrë më Shqipërinë nuk janë të shumtë. Njëri ndër më të njohurit, ai që i vuri themelet e medievistikës shqiptare, është kroati me origjinë gjemane Millan von Shuflaj. Për jetën dhe veprën e tij, është shkruar, por i patejkaluar, edhe sot e kësaj dite …

Read More »

VATRA kërkesë krerëve të institucioneve në Kosovë e liderëve politikë: Krijoni një trupë konsultative për dialogun, ngjashëm me Grupin e Unitetit të bisedimeve të Vjenës për statusin final të Kosovës krijuar nga Presidenti Historik Dr. Ibrahim Rugova

Federata Pan-Shqiptare e Amerikës VATRA i bën kërkesë krerëve të institucioneve në Kosovë e liderëve politikë: Krijoni një trupë konsultative permanente sa i takon procesit të dialogut, ngjashëm me Grupin e Unitetit të bisedimeve të Vjenës për statusin final të Kosovës krijuar nga Presidenti Historik Dr. Ibrahim Rugova. Kryetari i Vatrës z.Elmi Berisha i ka dërguar nga një letër Presidentes …

Read More »

EDITH DURHAMI-PËRKRAHËSE E KAUZËS SHQIPTARE

Edith Durham 1863-1944 (Në 160-vjetorin e lindjes) Ngjarjet e zhvilluara gjatë periudhës së lavdishme të Rilindjës Kombëtare Shqiptare kanë zgjuar kurreshtjen e personaliteteve të huaja për të vizituar viset shqiptare. Trajtimi i çështjeve përkatëse për shqiptarët dhe Shqipërinë ishin në qendër të vëmendjes së artikujve dhe botimeve të tyre në qendrat e ndryshme evropiane. Falë angazhimit të tyre bota evropiane …

Read More »

Nënë Tereza, shenjtorja dhe kombi i saj – nga Tine Van Osselaer

RECENSË LIBRI – Përktheu Arben Çokaj Mother Teresa. the Saint and her nation, Gëzim Alpion Bloomsbury, New Delhi, London, Oxford, New York, Sydney, 2020, 284 pp., £85 (hardback), ISBN: 978-93- 89165-05-0 [ Marrë nga versioni në anglisht, me leje të autorit të librit ] Studimi mbresëlënës i pasur i Gëzim Alpion për Nënë Terezën merr një trajtim disi befasues, pasi …

Read More »

RRETH JETËS E AKTIVITETIT TË ARSIMTARIT E PATRIOTIT JOVAN DIMITRESKU

Prof. Dr. Roland Gjini Në plejadën e intelektualëve dhe figurave të shquara të qytetit të Elbasanit nuk mund të mos veçosh Jovan Dimitreskun, ndër të parët njerëz të shkolluar të këtij qyteti. Ashtu si për shumicën e intelektualëve shqiptarë, edhe për Jovanin diktatura komuniste nuk përdori vetëm harresën dhe mënjanimin, por edhe ndëshkimin dhe denigrimin. Jovan Dimitresku, është lindur në …

Read More »

Për Nolin në SHBA

Rafaela Prifti Bashkësia shqiptare amerikane ka mundësinë ta vlerësojë këtë vigan që pati fatin e madh ta ketë kombi shqiptar me një sërë projektesh që mund të nisin nga vendosja e një mbishkrimi pranë ish-banesës së tij në Boston, një dhomë studimi me emrin e tij në Universitetin e Harvard-it, një bust në bibliotekën e Bostonit, një pllakë përkujtimore në …

Read More »

KA ARDHUR IMZOT FAN NOLI, NA E KA SJELLĒ ILIR IKONOMI TANI..

Nga Visar Zhiti Ka disa ditē qē ka ardhur, po takon shqiptarē, po shkon andej kēndej si misionar, magjepsēs si ai, nē universitete, biblioteka, tubime, etj, ja, erdhi dhe nē shtēpinē time, – thjeshtē si libēr – dhe siç ndodh, kur vjen dikush qē e do, duhet t’i lēsh tē gjitha dhe duhet tē merresh me tē, me pritjen e …

Read More »

KARL GURAKUQI: MJESHTËR I SHQIPES  

Mik dhe bashkpuntor i Avni Rrustemit Nga Frank Shkreli                                                        Profesor Karl Gurakuqi                                                  24 Mars,1895 – 6 Dhjetor,1971 Profesor Karl Gurakuqi ka ndërruar jetë më 6 dhjetor, 1971, jashtë Atdheut dhe larg Shkodrës së tij të dashur – ashtu siç ishte dhe është gjithnjë fati i të mërguarve shqiptarë anti-komunistë – sepse Atdheu i tyre i lindjes nuk i donte brenda …

Read More »

CILA ËSHTË VLERA E KUJTIMEVE TË ISMAIL QEMAL VLORËS

Prof.Milazim KRASNIQI Ata që i kanë lexuar me vëmendje kujtimet e Ismail Qemal Vlorës, kanë më shumë shans të kuptojnë pse pikërisht ishte ai themeluesi i shtetit shqiptar. Kanë shans të kuptojnë se ai me decenie ishte i formuar që të bëhej një udhëheqës i madh. Kanë shans të kuptojnë se dy vlera i kishte të jashtëzakonshme: pasionin për punë …

Read More »

8 dhjetor 1990/ Si u motivua Lëvizja për Demokraci dhe kronologjia e ditës që hyri në histori

Nga Leonard Veizi Muri sovjetik i Berlinit kishte rënë në Gjermani dhe Bukureshti ishte përfshirë prej kohësh nga revolucioni i përgjakshëm antikomunist, por në Shqipëri ende nuk ishte ndjerë si duhet fryma e ndryshimeve radikale që kishte përfshirë Evropën Lindore të KNER-it, ku dikur futeshin vendet e “Kampit Socialist”. Shqipëria ishte fort e izoluar për të kuptuar në kohë reale …

Read More »

KALENDAR/ Më 8 dhjetor të vitit 1912 mblidhet kuvendin e jashtëzakonshëm i Federatës Panshqiptare “Vatra”

Pas themelimit dhe njohjes zyrtare etë Federatës Panshqiptare “Vatra”, 13 qershor të vitit 1912, më 17 nëntor 1912, Vatra mbajti një tubim masiv në Boston dhe Konica ishte folësi kryesor që mblodhi diasporën shqiptare në SHBA për të kundërshtuar çdo ndarje të Shqipërisë. Në kuadër të këtyre ngjarjeve me fokus interesat shqiptare, zhvilloi punimet kuvendin e jashtëzakonshëm më 8 dhjetorit …

Read More »

KËNGA E GJORG GOLEMIT DHE FIGURA GJERGJ ARANITIT NË LETËRSI DHE ARTE

Avni Alcani Në vitin viti 1938, zoti Shahin Zharri, ish nxënës i shkollës Normale të Elbasanit, botoi në revistën “Shkolla Kombëtare” (Nr.16-17, faqe 22) këngën historike me titull: “Kanga e Gjorq Golemit”, e cila është konsideruar si një ndër krijimet më të bukura të folklorit shqiptar. Kënga i kushtohet Gjergj Aranit Golemit, një nga figurat historike më të shquara të …

Read More »

Një “makondo” për vendlindjen

Behar Gjoka Romani Një emër në katër rrugë, pavarësisht sfondit historik të jetës së shqiptarëve, në pjesën e parë të shekullit të kaluar, nën monarki, në vështrim parësor, gjithnjë varësisht tekstit, e sidomos pikës së referencës, ku ngjarjet nisin dhe mbyllen në Dhërmi, ka vendlindjen e tij, bregun shkëmbor ku përplasen dallgët e detit. Pra, para së gjithash, teksti i …

Read More »

“DIELLI” ME SHQIPTARËT NË AUSTRI, TË MËSOSH SHQIP NËPËRMJET RADIOS

Desara Beqari Gjonej mësuese dhe producente e emisionit në radio “kikiriki-shqip me fëmijë” në Vjenë të Austrisë, rrëfen ekskluzivisht për gazetën “Dielli”, Organ i Federatës Pan-Shqiptare të Amerikës VATRA, New York, ruajtjen e gjuhës e kulturës shqiptare dhe zhvillimin e mësimit shqip nëpërmjet radios si media me pjesëmarrjen e fëmijëve shqiptare në Vjenë dhe krijimin e një platformë komunikimi radiofonike …

Read More »
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com