Në lidhje me konfliktin Izrael-Hamas në Gaza

Dr. Dritan Demiraj

Përdorimi i jashtëzakonshëm jo porpocional i forcave ajrore, tankeve dhe artilerisë së rëndë, targetimi i rreth 50.000 objektivave në territorin më të banuar të globit ka sjelle shkaterrimin e pjesshem te 253.000 banesave, shkaterrimin e plote te 52.000 banesave, shkaterrimin e 194 xhamive, kishave, demtimin e 270 shkollave dhe vrasjen e 60 gazetareve, duke tejkaluar ndjeshem kushtet e vetmbrojtjes.

Vrasja dhe plagosja e me shume se 92.000 shtetasve kryesisht femije, gra dhe te moshuar eshte jo vetem i papranueshem por edhe i denueshem dhe krejtesisht i pajustifikueshem, duke tejkaluar dhe dhunuar te gjitha ligjet dhe konventat nderkombetare.

E njejta gje mund te thuhet edhe per Hamasin. Sulmet me raketa ne territorin e Izraelit kunder popullsise civile jane te papranueshme dhe nuk ndihmojne ne arritjen e armepushimit.

Shkaterrimi i infrastruktures ne kete sasi kerkon ndryshimin e taktikave te luftes nga ushtria e Izraelit, pasi keto operacione po kundershtohen si asnjehere me pare nga gjithe komuniteti nderkombetar.

Nderkohe Hamasi duhet urgjentisht te liroje pengjet dhe fillimi i negociatave midis Katarit dhe Shefit te Mosadit na jep shprese per permbushjen e kesaj kerkese.

Cila do te jete e ardhmja e kryeministrit Netanjahu, pse u vrane pengjet izraelite nga ushtria, intensifikimi i dhunes se koloneve ne Bregun Perendimor dhe pergjigjet e disa pyetjeve te tjera mund ti gjeni ne kete interviste.

Urojme dhe lutemi qe ky konflikt te perfundoje sa me shpejt dhe qe ngjarje si ato te dates 7 Tetor dhe te atyre qe vazhduan per rrjedhoje te mos perseriten me asnjehere.

Zgjidhja e vetme e ketij konflikti eshte permes zgjidhjes politike, historia ka treguar se asnje konflikt nuk eshte zgjidhur nepermjet perdorimit te forces.

Zgjidhja e vetme eshte krijimi i shtetit te Palestines dhe largimi i tyre njehere e pergjithmone nga perdorimi i sulmeve dhe i dhunes kunder Izraelit.

Check Also

INAUGUROHET BAZA E NATO-S NË KUÇOVË, MESAZHI I PRESIDENTIT TË REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË Z.BAJRAM BEGAJ

Të nderuar ushtarakë të lartë të NATO-s, Të dashur ushtarë dhe efektivë të FA, Rijetësimi …

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com