Koncerti tradicional i festave të fundvitit për 16 vjet nga disa Shkolla Shqipe “Alba Life” në Staten Island

Nga Keze Kozeta Zylo

Mësueset u nderuan me çertifikata mirënjohjeje nga New york State Senator, znj. Jessica Scarcella-Spanton dhe nga Attorny z. Michael E. Mcmahon, District Attorney Staten Island.

Një e shtunë me dy aktivitete të jashtëzakonshme për koncertin tradicional të fundvitit. Një ishte në Staten Island dhe një në Bronx. Të gjitha shkollat u ndanë në dy grupe, për shkak të numrit të madh të nxënësve dhe të moskapacitetit të skenës. Në skenën e Staten Island, ishin shkollat Staten Island, Brooklyn dhe në Online. Në Bronx, ishin shkollat Bronx, Queens dhe Online.

Mësuesit kishin kohë që po përgatitnin nxenesit për koncertin tradicional të fundvitit. Me profesionalizmin dhe përkushtimin e tyre arritën të korrnin suksesin e radhës, dhe ky lloj suksesi nuk është i fitimit monetar, politikës, por është i fitimit shpirtëror dhe kjo e fundit jeton pafundësisht.

Të larguar nga trojet amë dhunshëm, për arsye ekonomike apo dhe për të gjetur një jete më të mirë, shqiptarët në çdo cep të globit kanë krijuar një Shqipëri të vogël kudo ku janë. Këtë e dëshmoi dhe mësuese Rozeta, mësuesja më e re e Shkollave Shqipe “Alba Life” e cila tha se unë këtu në mes të Nju Jorkut gjeta një Shqipëri të vogël, çka e zvogëlon dhimbjen tonë të ikjes.

Prindërit dorë për dore me nxënësit vinin pranë shkollës së mirënjohur publike Ps:9 dhe uronin mësueset e tyre për festat e fundvitit, shprehnin mirënjohjen e pakufishme për themeluesit, stafin dhe gjithë dashamirësit e Shkollave Shqipe “Alba Life”. Kishte dhe nxenes qe shprehnin mirenjohjen e madhe publikisht si si vajza e talentuar Laura Leka. Ishte një e shtunë me një diell si shall i mëndafshtë rreth qafës së dhjetorit çka e bënte dhe më të hareshme dhe më të bukur këtë ditë njujorkeze.

Natyrisht nuk është e lehtë që të mbash këtë institucion prestigjioz pa u ndalur një sekondë, për 16 vjet me orarin me përpikmëri të shkollave publike dhe kjo është fal punës së mësuesëve në këto vite akademike, mësimore, pedagogjike dhe gjithë prindërve që nuk mungojnë asnjëherë për t’i sjellë fëmijët në këto mjedise.

Çertifikata mirënjohjeje nga dy personalitete te shquara amerikane si Senatore, Jessica Scarcella dhe Avokati Michael E. Mcmahon

Programin e ka hapur Dr. Valbona Zylo Watkins drejtore e programit mësimor për Alba Life. Dr. Zylo Watkins prezantoi para të pranishmëve sekretaren e New York State Senator, Jessica Scarcella. Në emër të Senatores ajo i uroi të gjithë të pranishmit për festat e fundvitit dhe inkurajoi ta vazhdojnë pa u ndalur këtë punë të mrekullueshme. Përfaqësuesja e Senatores u shpërndau çertifikata mirënjohjeje gjithë mësuesëve në këto zona propozuar nga Themeluesi dhe drejtuesi i TV dhe Shkollave Shqipe në gjithë Nju Jorkun dhe në Online z. Qemal Zylo.

Ndërkohë çertifikata mirënjohjeje u dhanë dhe nga

Avokati Michael E. Mcmahon, District Attorney Staten Island i cili i solli nëpërmjet sekretarit të tij.

Koncerti për festat e fundvitit akademik 2023-2024

Nxënësit e Shkollave Shqipe Staten Island, Brooklyn dhe në Online e filluan koncertin tradicional me Himnet kombëtare shqiptare dhe amerikane si dhe me Himnin e Shkollave Shqipe “Gjuha Shqipe Gjuha Jonë”.

Mësuese Rozeta Hyseni Brooklyn me nxënësit e grupmoshës së më të vegjëlve kishin përgatitur këtë program si më poshtë: Agnesa Sylaj, Vit i Ri, Dua Salihu dhe Onar Salihu Festat e fundvitit, Stiven Hyseni: Kurorë me dëborë, Erik Ruci: Kartolinën ta dërgova, Artjana Mersini: Në dhjetor, Ami Stoja: Bie borë. Këta nxënës e mbyllën programin harmonishëm me Vallen: “Jingle Bells, Jingle Bells”.

Mësuse Elona Shkreta Staten Island me nxënësit e grupmoshës së më të vegjëlve u shfaqën në skenë me këtë program: Milon Balinskas, urim për Vitin e Ri, Deisa dhe Sardi Dedja, poezi: “Viti i Ri”. Donik Lutviu, poezi” “Gjuha jonë, Adisa dhe Ardi Mekaj, poezi Flamuri. Erina dhe Joel Hajri, poezi: “ Viti i Ri”, Dias, Ayan, Reis Ljikovic, poezi Kuq e zi, Ronan, Bren Qorraj, poezi për Shqipërinë, Largime Qoku, poezi nga Fan Noli, Arbër Toma, një thënie atdhetare, Ema Martini, poezi Numri 1, Rayan Leka, poezi: “Mirë se erdhe Viti i Ri”. Nova dhe Indila Bakaj, kënga e Flamurit, Bora Alikaj, poezi Princesha Shqiptare.

Mësuese Fatlinda Gashi ne grupmoshën e nxënësve më të rritur, Brooklyn: Kleant Hyseni: Babadimri, Jerina Hyseni: Mirë se vjen o Vit i Ri, Jon Bresa: Flamuri: Fan Noli, Ana Bresa: Gjuha Jonë, Naim Frashëri, Aria Stoja: Shqiponja, Xhevair Spahiu, Morea Gashi: Gjuha jonë, Naim Frashëri.

Nxënësit të gjithë bashkë interpretuan: Shqipëri folezë e mallit duke dhënë mesazhin e bashkimit si në vargjet: Shqipëri syri i pafjetur/ Në palcë kënge mbijeton/ Merrja valles së bashkimit, Nga Prevezi ne Konispol!

Nga kjo shkollë u interpretua vallja e Tropojës përgatitur nën kujdesin e mësueseve dhe asistentes Blenda Sehu, e rritur në bangat e Shkollës Shqipe.

Mësuese Entela Muda me klasën e më të rriturve solli këtë program para pjesëmarrësve të shumtë: Laura Leka, Naim Frashëri, Bagëti e Bujqësija, Arli Zenelaj, I dashur Atdhe nga Asdreni, Aila Martini, Marigo Posio, Klea Martini, Toka ime, Kënga ime, Besim Shyti, Leah Qoku, Naim Frasheri Gjuha Jone, Leandra Qoku, Gjuha Shqipe nga Gjergj Fishta, Arijana Gjonbalaj, Flamuri nga Donika Jonida Veseli, Shaban Gjonbalaj, Gëzuar, Imran Kraja Alloviq, Kryefjala e fjaleve, Odhise K.Grillo, Arbi Alikaj, Jepni për Nënën nga F.Noli, Dion Salillari Korça nga Naim Frashëri, Ikbale Xhika, Mëma nga Asdreni.

Programin e mbylli kjo klasë me Vallen e Pavarësisë së Kosovës dhe Vallen e Tiranës.

Të gjitha shkollat bashkë intepretuan “Këngën e Vitit të Ri”, një këngë aq e njohur dhe që sjellë shumë atmosferë festive në prag të festës së Vitit të Ri.

Në fund autorja e këtij shkrimi, bashkëthemeluese e Shkollave Shqipe pasi i falënderoi të gjithë mësuesit për këtë përkushtim profesional, serioz, atdhetar dhe për një bashkëpunim të ngushtë në këtë Mision Kombëtar iu shpërndau nga një dhuratë në shenjë mirënjohjeje.

Programi u mbyll me ndarjen e tortës nga Familja e Madhe “Alba Life” .

Gëzuar nxënës dhe mësues të dashur, gëzuar dhe ju prindër të mrekullueshëm që bashkëpunoni aq ngushtë me këtë Institucion prestigjioz për t’ju mësuar fëmijëve Gjuhën Shqipe, indentitetin e shqiptarëve.

Gëzuar bashkatdhetarët tanë dhe të gjithë miqtë e Shkollave Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit!

Aktiviteti u filmua nga z. Ardit Boli bashkëpunëtor i Kompanisë së mirënjohur “Alba Pro” me pronar dhe drejtor të programeve të TV “Alba Life” z. Amir Suka dhe së shpejti do të transmetohet në kanalin 27, TV Alb.

Check Also

Ambasada e Republikës së Kosovës në Itali festoi 16 vjetorin e Pavarësisë në sallonet e Pallatit Brancaccio në Romë

Ambasada e Republikës së Kosovës në Itali festoi 16 vjetorin e Pavarësisë në sallonet e …

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com