Historia befasuese e këngëve të Krishtlindjeve në SHBA

Përgatiti Rafael Floqi

“Jingle Bells”: Një këngë garash me kuaj dhe dehje (për Ditën e Falënderimeve)

Historia e pasigurt të këngës së parë që u transmetua nga hapësira.

Mirë se vini në ditët e këngëve të Krishtlindjeve: një përpjekje për të zbuluar historinë e harruar të disa prej melodive festive më të paharrueshme. Nga data 14 deri më 25 dhjetor, ne do të trajtojmë një këngë laike dhe një këngë të shenjta çdo ditë.

“Jingle Bells”: Është kënga më e mrekullueshme e vitit (ndoshta). Ka këmbanat në bishta që kumbojnë, kuajt që vrapojnë nëpër borë, shpirtrat e ndritshëm dhe të qeshura të shumta. Melodia dhe teksti i saj janë sinonim i Krishtlindjes, për të mos përmendur zhurmën e këmbanave të saja, të cilat janë aq festive në këtë pikë sa të gjithë nga Eels deri tek Low i hedhin ato në reçelrat e tyre të Krishtlindjeve.

Ka vetëm një problem: “Jingle Bells” nuk e përmend fare fjalën Krishtlindje. Dhe sipas historisë me kuadrate të këngës dhe kompozitorit të saj, ajo është shkruar për Ditën e Falënderimeve. Si një këngë për të pirë. Dhe një këngë e shkollës së së dielës. Dhe një melodi gazmore për të gëzuar me zonjat. Shkruar në Massachusetts, dhe Savannah, Gjeorgjia. Nga një bostonian i cili humbi të gjitha paratë e tij në garën e arit në Kaliforni dhe që pasoi suksesin e “One Horse Open Sleigh”, siç njihej atëherë opusi i tij i madh, duke shkruar këngë luftarake për Konfederatën, edhe pse babai i tij dhe vëllai i tij ishin të dy abolacionist.

Natyrisht, jo e gjithë kjo mund të jetë e vërtetë, megjithëse pjesa e fundit është ndoshta më e besueshme. “Jingle Bells” i atribuohet James Lord Pierpont, i cili lindi në Boston në 1822 dhe u rrit në New England. Babai i tij ishte poet i nderuar ; xhaxhai i tij ishte financuesi John Pierpont Morgan, i njohur më mirë me inicialet e tij, J. P.

Pierpoint Jr ishte diçka si një i ri i pabindur, që iku për t’u bashkuar me një anije gjuetie balenash dhe ndoqi një sipërmarrje të ndryshme gjatë jetës së tij, shumica e të cilave ishin të pasuksesshme. “Jingle Bells” është arritja e tij më e madhe profesionale e padiskutueshme. Shoqëria Historike e Medfordit pretendon se në 1850, Pierpont kompozoi këngën “Jingle Bells” në Tavernën Simpson në Medford, Massachusetts. Savannah, për atë që ia vlen, pretendon gjithashtu pronësinë e këngës, dhe ishte me të vërtetë në Gjeorgji ku Pierpont e publikoi për herë të parë këngën në 1857 dhe, ku thuhet se u performua për herë të parë në një shërbim të shkollës së Dielës së Falënderimeve.

Por këtu, përsëri, ajo bëhet mjaft ngjitëse. Tekstet origjinale të “One Horse Open Sleigh” janë pak, mirë, të vrazhda. Strofa e dytë, për shembull:

Nja dy ditë më parë

Mendoja për udhëtim

Shpejt, zonjusha Fanny Bright

U ul në prehrin tim,

Kali ishte i dobët fare

Fatkeq dukej fati i tij

Rrëmbyeshëm në një pirg

U përplas bora na mbuloi

Plot borw dhe mwrzi pa hare

Shkoni pra sa të jeni i rinj,

Mirrni vajzat në njw sajë

Dhe këndojeni kët’ këngë ;

Zgjidhni një kalë të fort137 pullali

Nja dyzet qe shpejtësia e tij

Mbatheni, në një sajë të hapur

Dhe trokoni! Ku t’ju shpjerë ai.

“Shkoni pra sa të jeni të rinj!”

Është e vështirë të imagjinosh fëmijë me fytyrë të freskët duke e kënduar këtë për një shërbim Unitarian të Falenderimeve në vitet 1850.

Qesharake, por e vështirë. Ekzistojnë gjithashtu pretendime se “Jingle Bells” ishte një këngë popullore për t’u pirë në shekullin e 19-të dhe se të ftuarit në ahengje do të “tingëllonin” kubat e akullit në gotat e tyre ndërsa këndonin së bashku.

Ajo që është e sigurt për këngën është se momenti i saj i madh erdhi në vitin 1943, kur Bing Crosby dhe Motrat Andrews e regjistruan një version kaq të popullarizuar sa që luhet ende në Krishtlindje tani. Për më tepër, Barry Manilow e kanë kënduar atë. Si edhe Bart Simpson, megjithëse me tekste paksa të ndryshme.

Kështu që herën tjetër që të dëgjoni “Jingle Bells” në kishë, në një festë festash, ose në radio në një nga disa mijëra interpretimet e saj të njohura, ia vlen të kujtoni historinë e pasigurt të këngës, imperativin e saj të shpejtë dhe të furishëm, dhe si shkuan gjërat për James Lord Pierpont, i cili vdiq në moshën relativisht të madhe 71-vjeçare në Florida, shumë larg udhëtimeve me sajë me dëborë të rinisë së tij të pamend. Shtatë dekada pas vdekjes së tij, vepra për të cilën është më i njohur u bë kënga e parë që u transmetua nga hapësira. Ëndërroni, pra si ëndërrimtarë në rini.

Check Also

INAUGUROHET BAZA E NATO-S NË KUÇOVË, MESAZHI I PRESIDENTIT TË REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË Z.BAJRAM BEGAJ

Të nderuar ushtarakë të lartë të NATO-s, Të dashur ushtarë dhe efektivë të FA, Rijetësimi …

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com