Christo Peter Athanas, jetëgjati që mundësoi uljen në Hënë të Apollo 11

Artur Vrekaj, Massachusetts

Christo P. Athanas lindi më 25 Dhjetor 1914, ditën e Krishtlindjeve në Southbridge, Massachusetts nga prindër shqiptarë, prandaj babai i tij e pagëzoi me emrin Christo. Mbylli sytë, 108 vjet më pas, më 13 Tetor 2023.

Christo Athanas ishte një sipërmarrës me aftësi bashkëhore inxhinierike dhe pse la në mes studimet në shkollën e mesme Mary E Wells, ai mori leksione për matematikën dhe biznesin në Boston University.

Pas eksperiencës inxhinierike në American Optical, më 1957 ai hapi në Southbridge, Massachusetts kompaninë ATHBRO Precision and Engineering ku punoi për departamentin e mbrojtjes Amerikane, për programet e hapësirës së NASA dhe të marinës detare. Christo shfaqi talentin e tij kur u përkushtua për sistemet e drejtimit, lundrimit dhe kontrollit të anijes kozmike Apollo 11, në veçanti , që është e para anije kozmike që kozmonautët Amerikanë e ulën në Hënë më 20 Qershor 1969.

Massachusetts Institute Technology në Cambridge, MA e ka vlerësuar me titull për punën e tij kërkimore-shkencore bazuar në përmbushjen e programit të hapësirës. Athanas zotëronte disa patenta lidhur me funksionimin e motorrit të anijes kozmike. Ai u bë një nga mësuesit më praktikantë të shkollës technike rajonale të Charlton, MA për 13 vjet.

Christo do të mbetet në breza shqiptaro-amerikanësh një emër mëndjendritur që frymëzoi Shqiptaro-Amerikanët dhe Amerikanët për aftësitë dhe talentin e tij në gjysmën e dytë të shekullit të njëzetë. Këto janë Krishtlindjet e para pa Christon, më jetëgjatin e Massachusetts në Southbridge, atje ku shqiptarët e brezit të dytë të shekullit të kaluar përcjellin ende traditat kombëtare me kishën Shqiptare.

24 Dhjetor 2023

Check Also

INAUGUROHET BAZA E NATO-S NË KUÇOVË, MESAZHI I PRESIDENTIT TË REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË Z.BAJRAM BEGAJ

Të nderuar ushtarakë të lartë të NATO-s, Të dashur ushtarë dhe efektivë të FA, Rijetësimi …

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com