vatrafederation

NAUM PRIFTI: TEATRI NË KOHËN E KRIZËS

Dr. Anxhela Çikopano/ Para se ta filloj këtë kumtesë dua të falënderoj arkivat teatrore që lëvizën gjithë gurët për të më siguruar foto të shfaqjeve, edhe pse diku gjetëm e diku jo: arkivin e teatrit të Korçës, Elbasanit Durrësit, Fierit, Vlorës, Universitetin e Arteve e Teatrin Kombëtar, po edhe Julika Priftin për gatishmërinë dhe ndihmesën me materiale në çdo kohë, …

Read More »

Vatra Boston përkujtoi ditëlindjen e Faik Konicës

Dega e “VATRËS” në Boston përkujton sot 149 vjetorin e lindjes së patriotit dhe iluministit të madh dhe të nderuar, Faik Konica, i cili u lind në Konicë të Vilajetit të Janinës asokohe pjesë e Perandorisë Otomane. Faik Konica mbahet mend si një nga figurat më të shquara të elitës intelektuale shqiptare që në moshën 22 vjeçare spikati si një …

Read More »

DREJTËSIA AMERIKANE FOLI:

PAN-ALBANIAN FEDERATION OF AMERICA “VATRA” Information for the general public and fellow Vatrans: New York supreme court judges Agustin Mirakaj, Nazo Veliu, Mark Mernaci and all other non-Vatra individuals to refrain from interfering with Vatra’s operations/functions/events and to stay away from Vatra property, including its headquarters in the Bronx. No event or meeting will take place on Saturday and any …

Read More »

“NATO, mesazhe gjeostrategjike nga Baza Ajrore e Kuçovës”

Gjeneral ® Piro AHMETAJ Siç është bërë gjerësisht e njohur, sot, “datë 4 Mars 2024”, nëpërmjet një ceremonie të shtetit shqiptar, Aleancës Euroatlantike, SHBA-së, etj do të inagurohet përfundimi i projektit të NATO-s për: “ndërtimin e Bazës Mbështetëse Ajrore të Kuçovës”. Në pamundësi për t’ju përgjigjur fizikisht ftesës “gjithëpërfshirëse” të Ministrit Peleshi, në “kapacitetin e Ekspertit të Sigurisë Kombëtare, Rajonit …

Read More »

Hyland: Kosova është rast unik dhe do të jetë gjithmonë në krah të SHBA-ve

Flamur VEZAJ Dje, në sallën historike Hamilton Hall në Salem të Massachusetts, u fol për Kosovën! VATRA në Boston, në bashkëpunim me bordin drejtues të ndërtesës historike Hamilton Hall, organizuan një tryezë diskutimi për Kosovën! Ku foli për komunitetin shqiptar dhe jo vetëm Z.Christopher Hyland, ish-drejtori politik i Presidentit Klinton, njëherazi i dekoruar nga Presidentet e Kosovës dhe Shqipërisë. Salla …

Read More »

Ambasada e Republikës së Kosovës në Itali festoi 16 vjetorin e Pavarësisë në sallonet e Pallatit Brancaccio në Romë

Ambasada e Republikës së Kosovës në Itali festoi 16 vjetorin e Pavarësisë në sallonet e Pallatit Brancaccio në Romë, në një atmosferë festive dhe të ngrohtë së bashku me përfaqësues të institucioneve italiane, politikanë e parlamentarë të nderuar, ambasadorë dhe anëtarë të korit diplomatik, dashamirës, artistë e miq e studentë, përfaqësues të diasporës sonë kosovare në Itali dhe asaj historike …

Read More »

INAUGUROHET BAZA E NATO-S NË KUÇOVË, MESAZHI I PRESIDENTIT TË REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË Z.BAJRAM BEGAJ

Të nderuar ushtarakë të lartë të NATO-s, Të dashur ushtarë dhe efektivë të FA, Rijetësimi i bazës ajrore të Kuçovës, shënon një kapitull të ri në historinë e mbrojtjes dhe sigurisë së vendit tonë e të gjithë rajonit tonë. Kjo bazë është rezultat i bashkëpunimit, solidaritetit, bashkërendimit dhe koordinimit midis aleatëve dhe i vëmendjes që Shqipëria i kushton sigurisë dhe …

Read More »

CILËS NGJARJE I KUSHTOHET “KËNGA E GJORG GOLEMIT”?

– A e përkujton “Kënga e Gjorg Golemit” ngjarjen historike të rënies së Sfetigradit? – Shkruar nga AVNI ALCANI Hyrje Çdo ngjarje e madhe historike, duke filluar nga lufta legjendare të Trojës, e cila u përjetësia në këngët e “Iliadës” së Homerit, kanë pasur jehonën e tyre ndër vite. Edhe ngarjet e ndodhura rreth vitit 1467 në trevat ku sundonte …

Read More »

THEMELOHET DEGA MË E RE E VATRËS “VATRA NORTH JERSEY”

New York, 2 Mars 2024 – Federatës Pan-Shqiptare të Amerikës “Vatra” i shtohet dega më e re: “Vatra North Jersey” e themeluar nga patrioti mallakastriot Eduard Aranitasi. Zyrtarizimi i degës u bë në Selinë Qendrore të Vatrës pasi u nënshkrua marrëveshja e funksionimit mes kryetarit z.Aranitasi dhe z.Berisha. Dega e re e Vatrës përbën një përpjekje patriotike për shqiptarizmën dhe …

Read More »

IDETË E MËDHA NË THELB KANË KAUZA MIËRKUPTIMI

Nëse i hedhim një vështrim retrospektivës historike nëpër të cilën kaluam , do të vërejmë se para çdo momenti vendimtar për kombin, është krijuar një unitet dhe pajtim i brendshëm, i cili ka qenë i domosodoshmëm për t’iu qëndruar përballë sfidave dhe rreziqeve që sillnin kërcënimet e jashtme, siç ndodhi edhe me konsolidimin e Rilindjes Kombëtare para kryengritjeve të mëdha …

Read More »
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com