Abraham Linkoln, burrështetasi që konsiderohet si një nga presidentët më të mëdhenj në historinë e SHBA-ve

Më 6 nëntor të vitit 1860 – Abraham Linkoln zgjidhet president i Shteteve të Bashkuara – i pari president i dalë nga Partia Republikane. Ai erdhi në detyrë, ndërsa Amerika ishte pushtuar nga fryma e ndarjes veri – jug. Linkolni e filloi mandatin me një apel për banorët e shteteve jugore; “Ne nuk jemi armiq, por miq. Ne nuk duhet të jemi armiq… Kordat mistike të kujtesës, që shtrihen nga çdo fushëbetejë e varr atdhetari, e deri në çdo zemër e vatër në mbarë vendin, do të vazhdojnë të fuqizojnë korin e Unionit, të përbërë nga engjëjt më të mirë të natyrës sonë “. Por…  dështimi i bisedimeve veri – jug më1861,  sinjalizoi se kompromisi për ruajtjen e bashkimit  ishte i pamundur, ndërkohë që Linkolni këmbëngulte se shpërbërja nuk mund të tolerohet.

Abraham Lincoln, një avokat autodidakt, ligjvënës dhe kundërshtar i zëshëm i skllavërisë, u zgjodh presidenti i 16-të i Shteteve të Bashkuara më 6 nëntor 1860, pak para shpërthimit të Luftës Civile. Lincoln u tregua një strateg i zgjuar ushtarak dhe një udhëheqës i zgjuar: Shpallja e tij e Emancipimit hapi rrugën për heqjen e skllavërisë, ndërsa fjalimi i tij në Gettysburg qëndron si një nga pjesët më të famshme të oratorisë në historinë amerikane.

Në prill të vitit 1865, me Unionin në prag të fitores, Abraham Lincoln u vra nga simpatizuesi i Konfederatës, John Wilkes Booth. Vrasja e Linkolnit e bëri atë një martir për kauzën e lirisë dhe ai konsiderohet gjerësisht si një nga presidentët më të mëdhenj në historinë e SHBA.

Lincoln u lind më 12 shkurt 1809, nga Nancy dhe Thomas Lincoln, në një kasolle druri me një dhomë në Hardin County, Kentucky. Familja e tij u shpërngul në Indianën jugore më 1816. Shkollimi zyrtar i Linkolnit ishte i kufizuar në tre periudha të shkurtra, në shkollat ​​lokale, pasi ai duhej të punonte vazhdimisht për të mbajtur familjen e tij.

Në vitin 1830, familja e tij u transferua në Macon County në Illinoisin jugor dhe Lincoln mori një angazhim, duke punuar në një varkë të sheshtë lumi që transportonte mallra poshtë lumit Misisipi, në New Orleans. Pasi u vendos në qytetin e New Salem, Illinois, ku punoi si tregtar dhe postier, Lincoln u përfshi në politikën lokale si mbështetës i Partisë Whig, duke fituar zgjedhjet për legjislaturën e shtetit të Illinois në 1834.

Ashtu si heronjtë e tij Whig Henry Clay dhe Daniel Webster, Lincoln kundërshtoi përhapjen e skllavërisë në territore dhe kishte një vizion të madh të Shteteve të Bashkuara në zgjerim, me fokus në tregti dhe qytete sesa në bujqësi.

Lincoln i mësoi vetes ligjin, duke kaluar provimin e jurisprudencës më 1836. Një vit më pas, ai u transferua në kryeqytetin e sapo emëruar të shtetit të Springfield. Për vitet e ardhshme, ai punoi atje si avokat dhe u shërbeu klientëve, duke filluar nga banorët individualë të qyteteve të vogla deri te linjat hekurudhore kombëtare.

Ai u takua me Mary Todd, një bukuroshe e pasur në Kentaki me shumë kërkues (përfshirë rivalin e ardhshëm politik të Linkolnit, Stephen Douglas ), dhe ata u martuan më 1842. Lincolns vazhduan të kishin katër fëmijë së bashku, megjithëse vetëm njëri do të jetonte në moshën madhore: Robert Todd Lincoln (1843–1926), Edward Baker Lincoln (1846–1850), William Wallace Lincoln (1850–1862) dhe Thomas “Tad” Lincoln (1853-1871).

Abraham Lincoln hyn në politikë

Lincoln fitoi zgjedhjet për në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA më 1846 dhe nisi të shërbente mandatin e tij vitin e ardhshëm. Si kongresmen, Lincoln ishte jopopullor me shumë votues të Illinois për qëndrimin e tij të fortë kundër Luftës Meksiko-Amerikane. Duke premtuar se nuk do të kërkonte rizgjedhje, ai u kthye në Springfield në vitin 1849.

Ngjarjet komplotuan për ta shtyrë atë përsëri në politikën kombëtare, megjithatë: Douglas, një demokrat kryesor në Kongres, kishte shtyrë miratimin e Aktit Kansas-Nebraska (1854), i cili deklaronte se votuesit e secilit territor, në vend të qeverisë federale, kishte të drejtë të vendoste nëse territori duhet të ishte skllav apo i lirë.

Më 16 tetor 1854, Lincoln shkoi përpara një turme të madhe në Peoria për të debatuar me Douglas, mbi meritat e Aktit Kansas-Nebraska, duke denoncuar skllavërinë dhe shtrirjen e saj dhe duke e quajtur institucionin një shkelje të parimeve më themelore të Deklaratës së Pavarësisë.

Me Partinë Whig në rrënoja, Lincoln iu bashkua Partisë së re Republikane – e formuar kryesisht në kundërshtim me shtrirjen e skllavërisë në territore – në 1856 dhe kandidoi përsëri për Senat atë vit (ai kishte bërë fushatë të pasuksesshme për vendin gjithashtu më 1855). Në qershor, Lincoln mbajti fjalimin e tij tashmë të famshëm “të ndarë në shtëpi”, në të cilin ai citoi nga Ungjijtë për të ilustruar besimin e tij se “kjo qeveri nuk mund të durojë, përgjithmonë, gjysmë skllav e gjysmë të lirë”.

Më pas, Lincoln u përball me Douglas në një seri debatesh të famshme; megjithëse humbi zgjedhjet për Senatin, performanca e Linkolnit e bëri reputacionin e tij të shumënjohur në shkallë kombëtare.

Fushata presidenciale e Abraham Lincoln në 1860

Profili i Linkolnit u ngrit edhe më i lartë në fillim të vitit 1860, pasi ai mbajti një fjalim tjetër emocionues në Cooper Union të Nju Jorkut. Atë maj, republikanët zgjodhën Linkolnin si kandidatin e tyre për president, duke kaluar senatorit William H. Seward të Nju Jorkut dhe pretendentëve të tjerë të fuqishëm në favor të avokatit të egër të Illinois me vetëm një mandat të padallueshëm kongres në brezin e tij.

Në zgjedhjet e përgjithshme, Lincoln u përball përsëri me Douglas, i cili përfaqësonte demokratët e veriut; Demokratët e jugut kishin emëruar John C. Breckenridge nga Kentaki, ndërsa John Bell kandidoi për Partinë e re të Bashkimit Kushtetues. Me Breckenridge dhe Bell që ndanë votën në Jug, Lincoln fitoi pjesën më të madhe të Veriut dhe mbajti Kolegjin Zgjedhor për të fituar Shtëpinë e Bardhë .

Ai ndërtoi një kabinet jashtëzakonisht të fortë të përbërë nga shumë prej rivalëve të tij politikë, duke përfshirë Seward, Salmon P. Chase, Edward Bates dhe Edwin M. Stanton .

Abraham Lincoln dhe Lufta Civile

Pas vitesh tensionesh sektoriale, zgjedhja e një veriori kundër skllavërisë si presidenti i 16-të i Shteteve të Bashkuara i çoi shumë jugorë në prag. Në kohën kur Lincoln u inaugurua si presidenti i 16-të i SHBA-së në mars 1861, shtatë shtete jugore ishin shkëputur nga Bashkimi dhe formuan Shtetet Konfederate të Amerikës.

Lincoln urdhëroi një flotë anijesh të Unionit për të furnizuar Fort Sumter federal në Karolinën e Jugut në prill. Konfederatat qëlluan mbi fortesën dhe flotën e Unionit, duke filluar Luftën Civile. Shpresat për një fitore të shpejtë të Unionit u shuan nga disfata në Betejën e Bull Run (Manassas) dhe Lincoln bëri thirrje për 500,000 trupa të tjera ndërsa të dyja palët përgatiteshin për një konflikt të gjatë.

Ndërsa udhëheqësi i Konfederatës Jefferson Davis ishte një i diplomuar në West Point, hero i Luftës Meksikane dhe ish-sekretar i luftës, Lincoln pati vetëm një periudhë të shkurtër dhe të padallueshme shërbimi në Luftën e Black Hawk (1832). Ai befasoi shumë njerëz kur u tregua se ishte një udhëheqës i aftë i kohës së luftës, duke mësuar shpejt për strategjinë dhe taktikat në vitet e para të Luftës Civile dhe për zgjedhjen e komandantëve më të aftë.

Gjenerali George McClellan , megjithëse i dashur nga trupat e tij, vazhdimisht e frustronte Linkolnin me hezitimin e tij për të avancuar dhe kur McClellan nuk arriti të ndiqte Ushtrinë Konfederate të tërhequr të Robert E. Lee pas fitores së Bashkimit në Antietam në shtator 1862, Lincoln e largoi atë nga komanda. .

Gjatë luftës, Lincoln tërhoqi kritika për pezullimin e disa lirive civile, duke përfshirë të drejtën e habeas corpus , por ai i konsideroi masa të tilla të nevojshme për të fituar luftën.

Shpallja e Emancipimit dhe Adresa e Gettysburgut

Menjëherë pas betejës së Antietam (Sharpsburg), Lincoln lëshoi ​​një Proklamatë paraprake të Emancipimit, e cila hyri në fuqi më 1 janar 1863 dhe liroi të gjithë njerëzit e skllavëruar në shtetet rebele që nuk ishin nën kontrollin federal, por la ata në shtetet kufitare ( besnik ndaj Bashkimit) në robëri.

Megjithëse Lincoln dikur pohoi se “objekti i tij kryesor në këtë luftë është të shpëtojë Bashkimin dhe nuk është as të shpëtojë apo shkatërrojë skllavërinë”, ai megjithatë e konsideroi emancipimin si një nga arritjet e tij më të mëdha dhe do të argumentonte miratimin e një kushtetute. amendamenti që nxjerr jashtë ligjit skllavërinë (përfundimisht u miratua si Amendamenti i 13-të pas vdekjes së tij në 1865).

Dy fitore të rëndësishme të Bashkimit në korrik 1863 – në Vicksburg, Misisipi dhe në Betejën e Gettysburgut në Pensilvani – më në fund e kthyen valën e luftës. Gjenerali George Meade humbi mundësinë për të dhënë një goditje përfundimtare kundër ushtrisë së Lee në Gettysburg dhe Linkoln do të kthehej në fillim të 1864 nga fituesi në Vicksburg, Ulysses S. Grant , si komandant suprem i forcave të Unionit.

Në nëntor 1863, Lincoln mbajti një fjalim të shkurtër (vetëm 272 fjalë) në ceremoninë e përkushtimit për varrezat e reja kombëtare në Gettysburg. E botuar gjerësisht, Adresa e Getisburgut shprehu me elokuencë qëllimin e luftës, duke iu referuar Etërve Themelues, Deklaratës së Pavarësisë dhe ndjekjes së barazisë njerëzore. Ai u bë fjalimi më i famshëm i presidencës së Linkolnit dhe një nga fjalimet më të cituara në histori.

Abraham Lincoln fiton zgjedhjet presidenciale të 1864

Në 1864, Lincoln u përball me një betejë të ashpër rizgjedhjeje kundër kandidatit demokrat, ish gjeneralit të Unionit George McClellan, por fitoret e Unionit në betejë (veçanërisht kapja e Atlantës nga gjenerali William T. Sherman në shtator) ndryshuan shumë vota në rrugën e presidentit. Në fjalimin e tij të dytë inaugurues, mbajtur më 4 mars 1865, Lincoln trajtoi nevojën për të rindërtuar Jugun dhe për të rindërtuar Bashkimin: “Me keqdashje ndaj askujt; me bamirësi për të gjithë.”

Ndërsa Sherman marshoi triumfalisht drejt veriut përmes Karolinave pasi organizoi marshimin e tij drejt detit nga Atlanta, Lee iu dorëzua Grantit në Shtëpinë e Gjykatës Appomattox, Virxhinia, më 9 prill. Fitorja e Unionit ishte afër dhe Lincoln mbajti një fjalim në lëndinën e Shtëpisë së Bardhë në prill 11, duke i kërkuar audiencës së tij që të mirëpresë shtetet jugore përsëri në grup. Tragjikisht, Lincoln nuk do të jetonte për të ndihmuar në realizimin e vizionit të tij të Rindërtimit.

Vrasja e Abraham Lincoln

Natën e 14 prillit 1865, aktori dhe simpatizuesi i Konfederatës John Wilkes Booth rrëshqiti në kutinë e presidentit në Teatrin Ford në Uashington, DC dhe e qëlloi atë me pikë në pjesën e pasme të kokës. Lincoln u dërgua në një konvikt përballë teatrit, por ai kurrë nuk rifitoi vetëdijen dhe vdiq në orët e hershme të mëngjesit të 15 prillit 1865.

Vrasja e Linkolnit e bëri atë një martir kombëtar. Më 21 prill 1865, një tren që mbante arkivolin e tij u largua nga Uashingtoni, DC në rrugën e tij për në Springfield, Illinois, ku do të varrosej më 4 maj. Treni i funeralit të Abraham Lincoln udhëtoi nëpër 180 qytete dhe shtatë shtete në mënyrë që vajtuesit të mund të bënin homazhe në president i rënë.

Përgatiti: Albert Vataj

Check Also

Ambasada e Republikës së Kosovës në Itali festoi 16 vjetorin e Pavarësisë në sallonet e Pallatit Brancaccio në Romë

Ambasada e Republikës së Kosovës në Itali festoi 16 vjetorin e Pavarësisë në sallonet e …

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com